Rozsudek nad Chodorkovským padl údajně pod nátlakem
Verdikt v druhém procesu s vězněným ruským finančníkem Michailem Chodorkovským padl pod nátlakem. Tvrdí to asistentka soudce, který v mezinárodně sledovaném soudním líčení rozhodoval.
Podle asistentky soudce Viktora Danilkina nebyl verdikt výsledkem nezávislé soudní práce, ale byl nadiktován z vyšších míst.
Rozsudek nad Chodorkovským padl údajně pod nátlakem. Podrobnosti přidala v Ozvěnách dne zpravodajka Lenka Kabrhelová
Natálie Vasilijevová, která zároveň pracuje jako mluvčí moskevského Chamovnického soudu, to uvedla v nezvykle otevřeném rozhovoru pro internetový portál Gazeta.ru.
Vasilijevová řekla, že rozsudek napsali soudci Moskevského městského soudu a prý také ví jmenovitě, kdo odůvodnění verdiktu sepsal. Zdroje ani konkrétní jména však neprozradila.
Její tvrzení tak přidalo další váhu pochybám o nezávislém fungování ruské justice. Soudce Danilkin i ruské úřady prohlášení soudní asistentky striktně popřeli s tím, že jde o provokaci, a pohrozili Vasilijevové žalobou pro nactiutrhání.
Sama Vasilijevová nevěří, že si Chodorkovskij vězení zaslouží, a vyjádřila i obavu, že za svá slova přijde o místo. Moskevský městský soud ale tvrdí, že se tak nestane.
Chodorkovskij má zůstat za mřížemi dalších šest let
Michail Chodorkovskij má na základě verdiktu zůstat ve vězení pro zpronevěru a praní špinavých peněz až do října roku 2017. Obhajoba se proti rozhodnutí odvolala a tvrdí, že jde o pomstu nejvyšších ruských míst za politické ambice finančníka a snahu premiéra Putina dostat pod kontrolu státu všechny výnosy z těžby ropy a plynu.
Otázkou, o které se teď živě debatuje, je, zda může mít prohlášení Vasilijevové vliv na samotný proces. Chodorkovského obhájci poukazují právě na to, že verdikt nepadl na základě nezávislého posouzení soudce.
Rozhodnutí poslat někdejšího majitele ropné společnosti Jukos na dalších šest a půl roku do vězení vzbudilo vlnu kritiky v Rusku i v zahraničí.
Ruské úřady pochopitelně tuto kritiku odmítají, žádným zvláštním sentimentem ohledně oligarchů ale netrpí ani velká část ruské veřejnosti. V očích mnoha zůstávají tito lidé osobami, které se za pakatel a často na hraně zákona zmocnily v 90. letech obrovského majetku, z něho společnost v konečném efektu nic neměla.