Rusko může Západu předložit důkazy o údajné záškodnické akci na Krymu, tvrdí Lavrov
Rusko je ochotné západním zemím předložit nezvratné důkazy o údajné ukrajinské záškodnické akci na Krymu. Po setkání s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem na Uralské univerzitě v Jekatěrinburgu to řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Ministři také hovořili o sblížení rusko-německých vztahů a vojenských operacích v Sýrii.
Rusko podle Lavrova trvá na tom, že průnik ukrajinských diverzantů na Krym, ke kterému došlo minulý víkend a při kterém zahynuli dva ruští vojáci, byl dlouhodobě připravovaný a řízený z Kyjeva vojenskou rozvědkou. Moskva je ochotná předložit důkazy.
Cílem údajně měla být destabilizace situace na Krymu. Podle ruské strany měli záškodníci připravovat teroristické útoky v době turistické sezony. Lavrov nicméně odmítl zprávy, že se země chystá s Ukrajinou přerušit diplomatické styky.
Ukrajinská vláda ale všechna ruská obvinění odmítá. Už minulý týden jakýkoli podíl na záškodnické akci kategoricky vyloučila s tím, že jde o předehru k nové vojenské intervenci Ruska.
Západ a Rusko nejsou v opozici, míní německý ministr zahraničí
Číst článek
Ministři Ruska a Německa mluvili také o situaci v Donbasu. Obě země se podle nich shodly, že musí být splněny minské mírové dohody, přičemž Steinmeier konstatoval, že mírové rozhovory v současné době stagnují především v části, které se týká oddělení znepřátelených stran.
Vojenské operace v Sýrii
Dalším důležitým tématem byla Sýrie a ruská vojenská operace, jejíž cíle se v mnohém liší od záměrů západní koalice. Šéf německé diplomacie prohlásil, že konflikt je možné ukončit pouze společným úsilím Ruska a západní koalice.
Rusko má podle Steinmeiera zvláštní odpovědnost za situaci v provincii Aleppo, kam kvůli neustále přerušovanému příměří nemůže vstoupit humanitární pomoc. V tom se s ruskou stranou ta německá shodla, nicméně Sergej Lavrov dodal, že délka příměří závisí na vývoji válečné situace. Zatím podle něj existují značná rizika a humanitární pomoc často končí v rukách teroristů.
Lavrov dále oznámil, že se Rusko a Turecko shodly na otevření dalšího hraničního přechodu ze Sýrie do Turecka. Sedmý koridor má sloužit k odchodu těch bojovníků, kteří chtějí z Aleppa odejít. Jejich bezpečnost podle ruského ministra garantuje Rusko a syrská vláda. Otevření koridorů ale brání teroristé, kteří zastrašují obyvatelstvo v Aleppu například veřejnými popravami.
Rusko-německý dialog
Steinmeier a Lavrov přijeli do Jekatěrinburgu zahájit kurz rusko-německé letní školy, který je zaměřený na energetiku. Oba ministři také vystoupili s vlastními přednáškami.
Lavrov v té své například obhajoval projekt Nordstream 2, který počítá s přepravou ruského plynu do Německa po dně Baltského moře, což by pro některé evropské státy znamenalo výpadek příjmů za tranzitní poplatky.
Německo má o jeho stavbu zájem, nejdříve ale musí vyslovit souhlas Evropská unie. Německý ministr zahraničí Steinmeier řekl, že evropské společnosti, které se chtějí podílet na budování plynovodu, by měly počkat, až se vyřeší všechny sporné ekologické a politické otázky. Výslovně přitom zmínit Polsko, které je hlavním odpůrcem stavby Nord Streamu.
Co se týče rusko-německých vztahů, Sergej Lavrov prohlásil, že se dialog mezi zeměmi nikdy nezastavil a že se Rusko nechce od Západu izolovat, nehledě na zásadní rozdíly v pohledech na řadu mezinárodních problémů.