Nevysvětlitelné závratě a únava. Za ‚havanským syndromem‘ by mohla být ruská vojenská rozvědka

Za takzvaným havanským syndromem by mohli stát příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, uvedl ruský investigativní portál The Insider, který přes rok zjišťoval okolnosti těchto zdravotních potíží s neurologickými symptomy. Své vyšetřování podnikl společně s německým listem Der Spiegel a pořadem 60 Minutes americké stanice CBS. Kreml v pondělí v reakci na zprávu o nových zjištěních těchto médií sdělil, že pro ruské zapojení chybí důkazy.

Washington/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto projíždí kolem velvyslanectví USA v Havaně, 18. března 2024

Americké velvyslanectví v Havaně, 18. března 2024 | Foto: Yamil Lage | Zdroj: AFP / Profimedia

O havanském syndromu se začalo mluvit v roce 2016 v souvislosti s neurologickými potížemi amerických diplomatů působících v kubánském hlavním městě.

Problémy jako bolesti hlavy, únava, deformace sluchu, ale i závratě a nevolnosti od té doby ohlásili diplomati, agenti CIA či rodinní příslušníci těchto osob působících v řadě dalších zemích včetně Rakouska, Kolumbie nebo Vietnamu.

‚Nikdo nechce zabíjet. Je to cesta z Kuby.‘ Rusové nabírají Kubánce, posílají je bojovat na Ukrajinu

Číst článek

Rusko už dříve jakékoli své zapojení do těchto událostí odmítlo. Ve městech, v nichž se „havanský syndrom“ objevil, se ale podle zjištění The Insideru pohybovali členové ruské vojenské rozvědky z jednotky 29155.

Tu už dříve média spojila například s otravou nervově paralytickou látkou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Británii nebo zbrojaře Emilijana Gebreva v Bulharsku.

Gebrev měl uskladněné zbraně i v moravských Vrběticích v říjnu 2014, kdy tamní muniční sklad postihla ničivá exploze. České úřady nejpozději od roku 2021 podezírají z tohoto výbuchu rovněž příslušníky GRU.

Akustické zbraně

V souvislosti s „havanským syndromem“ a možným zapojením pracovníků ruské rozvědky The Insider zmiňuje takzvané akustické zbraně. Uvedl, že mezi jeho hlavní zjištění patří, že vysoce postavení členové zmíněné jednotky GRU dostali ocenění za svůj přínos k vývoji těchto zbraní.

Termín akustické zbraně se používá v ruské vojenské literatuře pro označení zařízení, které za pomoci vysokofrekvenčních vln může zasáhnout mozek oběti, podotkl portál.

Rusko nabízí africkým vládám podporu výměnou za nerostné zdroje. Zařizuje to Wagnerova skupina

Číst článek

První případ „havanského syndromu“ se podle investigativního portálu mohl vyskytnout už dříve než v roce 2016. Podle něj se odehrály dva „útoky“ v roce 2014 ve Frankfurtu nad Mohanem, přičemž jednou z obětí byl zaměstnanec amerického konzulátu.

Americký list The Washington Post loni napsal, že podle analýzy pěti amerických zpravodajských agentur „havanský syndrom“ velmi pravděpodobně nezpůsobil útok znepřátelené vlády ani zbraň či zařízení vysílající energetické paprsky. Uvedl také, že vysvětlení jevu zůstává nejasné.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov v pondělí podle agentury TASS podotkl, že média už dříve v souvislosti s „havanským syndromem“ vinila Rusko, a prohlásil, že pro ruské zapojení chybí důkazy.

„Média po mnoho let vnucují téma takzvaného havanského syndromu. Od samého začátku je přitom nejčastěji spojováno s obviňováním ruské strany, ale za celou dobu nikdo pro tato hlasitá obvinění nezveřejnil nebo nepředložil alespoň trochu přesvědčivé důkazy,“ prohlásil Peskov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme