Osoba s vazbami na ruské zpravodajské služby pobývala minulý rok v Česku, uvádí zpráva BIS

Bezpečnost v Česku v loňském roce ohrozila závislost na surovinách z Ruska. Škody napáchala i kremelská propaganda, kvůli které se radikalizuje část společnosti. V Česku se pohybovala osoba s vazbami na GRU. Používala novinářské krytí, aby se účastnila mezinárodních akcí se zástupci ruské opozice. Upozorňuje na to Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě za rok 2022, kterou zpravodajci zveřejnili ve čtvrtek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Extremismus, čínská a ruská špionáž i aktivity dezinformátorů. To jsou témata, kterým se ve své výroční zprávě věnuje česká kontrarozvědka

Popisu ruských aktivit na našem území věnuje BIS největší část výroční zprávy za rok 2022 | Foto: koláž iROZHLAS.cz

BIS označuje Rusko jako největší bezpečnostní hrozbu a popisu ruských aktivit na našem území věnuje největší část nové výroční zprávy. Aktivity zesílily s propuknutím války na Ukrajině.

Ať už je to vliv na české veřejné mínění skrze dezinformační média, nebo přímé působení špiónů na českém území. Ačkoliv Česko minulý rok znovu snížilo počet ruských diplomatů, dál tu zůstávají špioni bez diplomatického krytí.

3:30

Česko chce lépe chránit klíčové firmy před kyberšpionáží. Panují ale obavy z vysokých nákladů

Číst článek

„V průběhu roku 2022 získala BIS informace o aktivitách osoby, která je podezřelá z vazeb na ruskou zpravodajskou službu GRU. Na našem území se pohybovala mezi lidmi, o které se zajímaly ruské zpravodajské služby,“ popsal pro Radiožurnál mluvčí BIS Ladislav Šticha.

„Tato osoba používala novinářské krytí, aby se mohla účastnit různých mezinárodních akcí spojených s přítomností prominentních osobností ruské opozice,“ dodal. Častým úkolem takových agentů je sledovat, případně zastrašit ruskou opozici v zahraničí.

Ruská propaganda

Po invazi Ruska na Ukrajinu byla podpora Ruska v Česku jen minimální. Rusko ale například využilo loňskou protivládní demonstraci v Praze kvůli vysokým cenám energií ke své vlastní domácí propagandě. Tu pak volně přebrala česká dezinformační média a zvyšovala napětí ve společnosti.

‚Morální panika‘ kvůli dezinformacím? Zpravodajci před ní varují, sami ale žádali blokaci dezinfowebů

Číst článek

Ředitel BIS Michal Koudelka upozorňuje na to, že se část společnosti v Česku radikalizuje právě pod vlivem ruské propagandy. Takto Koudelka mluvil o dezinformacích před měsícem v Poslanecké sněmovně, kde upozornil, že mají dezinformátoři podvrátit důvěru ve stát.

„Proto si myslím, že bychom měli v této souvislosti používat výrazy, které jsou každému jasné a podstatu dezinformací vystihují lépe – výrazy jako lež nebo propaganda,“ řekl Koudelka.

V Česku je kromě Ruska aktivní také Čína, která se soustředí na kyberšpionáž nebo se snaží infiltrovat do vědeckých kruhů.

Ve výroční zprávě BIS vůbec poprvé upozorňuje na rizika spojená s tvorbou mediálních obsahů pomocí umělé inteligence, tedy texty, fotky i videa. Největší hrozbu vidí v automatizovaném umisťování textů rozmanitých odpovědí pod články na sociálních sítích nebo zpravodajských portálů.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme