Palice a rozbíjení kamene. Rusové na Ukrajině ničí památníky obětem holodomoru
Rusové v okupovaných částech Ukrajiny ničí památníky obětem uměle vyvolaného hladomoru, který si ve 30. letech 20. století podle odhadů historiků vyžádal životy 3,5 milionu až šesti milionů Ukrajinců. Podle ukrajinského portálu Most, který se odvolává na fotografie zveřejněné ruskou okupační správou, Rusové poničili nejméně čtrnáct památníků obětem hladomoru v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny.
Na fotografiích je vidět povalená stéla, muži s palicemi u památníků nebo muži sundávající pamětní desku z kamenného podstavce. V doprovodném textu se ruská okupační správa o hladomoru vyjadřuje ve spojení se slovem „takzvaný“. Uvádí také, že smrt milionů lidí zapříčinila kombinace nepřízně počasí, neúrody a ekonomické a agrární politiky sovětské vlády.
Musíme mít převahu v AI, západní umělá inteligence je nebezpečná, prohlásil Putin
Číst článek
Holodomor, jak se ukrajinsky říká katastrofickému hladu v letech 1931 až 1932 na území dnešní Ukrajiny, ale vyvolalo především zabavování obilí a dobytka místním obyvatelům, kteří byli nuceni ke vstupu do kolchozů.
Do letošního roku uznalo 32 zemí světa holodomor za úmyslně vyvolanou genocidu, uvádí web stanice Rádio Svobodná Evropa. Loni tak učinily i česká Poslanecká sněmovna a Senát. Podle rezoluce přijaté loni německým parlamentem byl hladomor „cíleným a hromadným zabíjením lidí hladem“ a nenastal následkem neúrody, nýbrž kvůli politice Sovětského svazu pod vedením Josifa Stalina.
Jako genocidu označuje hladomor od roku 2006 také Ukrajina. Oběti hladomoru si Ukrajina připomíná vždy čtvrtou sobotu v listopadu, která letos připadá na 25. listopadu.