Obyvatelé Kyjeva zažili další noc v krytech. Jižně od hlavního města hoří ropný terminál
- Obyvatelé hlavního města Ukrajiny se v noci na neděli znovu ukrývali ve stanicích metra a krytech poté, co byl vyhlášen zákaz vycházení a činitelé varovali před rozsáhlým ruským útokem.
- Podle zpravodajského webu BBC ale přímo z města během nedělní noci zatím žádný výbuch hlášený nebyl.
- Jižně od Kyjeva začal po ostřelování hořet zásobník ropy, uvedla tamní starostka.
„Za 30 až 60 minut bude Kyjev terčem útoku, jaký jsme dosud neviděli. Rusko na nás udeří se vším, co má,“ uvedla v sobotu večer na twitteru ukrajinská poslankyně Lesja Vasylenková.
Následně začaly přicházet zprávy o dalším bombardování, přičemž se městem opakovaně rozléhal zvuk sirén. Podle deníku The New York Times Kyjevem krátce před 01.00 (půlnoc SEČ) otřásly dva velké výbuchy. Televize CNN informovala o explozi, která se zřejmě odehrála asi 20 kilometrů od centra města. Další výbuch byl údajně slyšet ze západní části města.
Dějištěm jedné z těchto explozí mohlo být město Vasylkiv ležící asi 30 kilometrů jižně od Kyjeva, uvádí CNN. Stejné informace přinesla také ukrajinská agentura Unian. Na místě je vojenská letecká základna a vícero zásobníků s ropou. Ukrajinští novináři na twitteru zveřejňovali záběry, které údajně ukazují požár ropného skladu, načež CNN později informovala, že snímky jsou důvěryhodné.
VASYLKIV right now pic.twitter.com/pTJzqvoyEf
— Anastasiia Lapatina (@lapatina_) February 26, 2022
Starostka Vasylkivu Natalja Balasynovyčová podle serveru The Kyiv Independent uvedla, že letecká základna i celé městečko byly terčem silného ostřelování. Bombardování a následný požár potvrdil i ukrajinský vládní poradce Anton Heraščenko. Úřady v Kyjevě podle The Kyiv Independent vydaly pokyn, aby obyvatelé neotvírali okna a nevystavovali se tak riziku vdechnutí škodlivých zplodin. Zda si incident vyžádal oběti, nebylo jasné.
Druhá noc
Kyjev a jeho okolí jsou jedním z ohnisek ruského útoku od čtvrtečního rána, v pátek se pak začaly objevovat informace o přítomnosti ruských vojáků. Podle britského ministerstva obrany byla v sobotu „hlavní část“ ruských jednotek postupujících na Kyjev asi 30 kilometrů od centra města.
Proti oligarchům a financování války. Evropská komise chce Rusko vyřadit ze systému SWIFT
Číst článek
V něm platí od sobotní osmé hodiny večer zákaz vycházení. Podle zpravodajsky BBC v ukrajinské metropoli panoval „pocit, že se blíží rozpoutání bitvy o město“. Civilisté včetně těch povolaných do služeb ukrajinské armády se ukrývali v metru, krytech či sklepech.
Jednou z těch, kdo zůstávají, je 29letá Julja Solodčuková, která uvedla, že se snaží bojovat proti ruským dezinformacím na internetu. „Všichni se sjednocujeme, každý chce přispět. Já se nemohu přidat k armádě, tak místo toho bojuju on-line,“ řekla BBC. „Máme vůli bojovat, tohle je naše země,“ dodala.
Bratr kyjevského starosty Vladimir Kličko v sobotu večer ve videu sdíleném na sociálních sítích varoval, že na Ukrajině hrozí humanitární katastrofa, a vyzval „celý svět, aby zastavil tuhle válku, kterou Rusko začalo“. „Není možné čekat... musíte konat teď,“ řekl.
#StayWithUkraine #Ukraine #StayTogether #StandTogether #Demo4Democracy #United #StopRussia #StopTheWar pic.twitter.com/lF7ylif1Nz
— Klitschko (@Klitschko) February 26, 2022
Zásah dětské nemocnice
Podle informací The Kyiv Independent zasáhly ruské síly v sobotu v noci dětskou onkologickou nemocnici v Kyjevě. V důsledku bombardování údajně zemřelo jedno dítě. Další dva dětští pacienti a dva dospělí byli zraněni. S odkazem na očité svědky informuje The Kyjv Independent také o těžké palbě z raketometných systémů, které v nočních hodinách čelí ukrajinská metropole.
Podle serveru TSN sestřelily ukrajinské síly v sobotu večer ruský vojenský transportní letoun IL-76 MD s ruskými výsadkáři. List dále varuje, že město Černihiv by se mohlo octnout pod těžkou palbou a vyzývá občany, aby strávili noc v krytu.
Svět pomáhá Ukrajině
V sobotu slíbily Ukrajině vojenskou materiální pomoc další země. Německá vláda pošle Kyjevu 1000 protitankových zbraní a 500 raket Stinger. Na svém twitteru to oznámil kancléř Olaf Scholz.
Do pomoci se zapojí i Nizozemsko. To na Ukrajinu dopraví 50 protitankových zbraní typu Panzerfaust-3 společně s municí čítající 400 raket. Informovala o tom agentura Reuters.
Elysejský palác po jednání bezpečnostní rady rozhodl poslat na Ukrajinu více obranného vybavení i paliva. Francie přijme ve spolupráci s USA a EU další tvrdé sankce proti Rusku i ohledně bankovního systému Swift. Francie také posílí boj proti ruské propagandě.
Zbraně a nafta z Česka
Podporu oznámila i česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ta v rámci české pomoci do Kyjeva adresuje 30 000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů.
„Pokud má Ukrajina nedostatek krve, jsme připraveni společně s vojáky i s civilními zaměstnanci rezortu udělat kampaň na darování krve,“ doplnila pro Radiožurnál Černochová.
Česko pomůže kromě vojenského materiálu i dodávkou stovek tun pohonných hmot. Na svém twitteru o tom napsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).