Připravovaný plynovod u Hamburku někdo provrtal. Německo nevyloučilo terorismus nebo sabotáž
Německo řeší další možnou sabotáž plynovodů. Po sérii výbuchů, které předloni zničily obě větve spojení Nord Stream, jde nově taky o potrubí napojené na budoucí LNG terminál. Případ se týká plynovodu, který se nachází nedaleko Hamburku. Celé vyšetřování si převzalo generální spolkové zastupitelstvím, to se angažuje vždycky až v momentě, kdy má jasné podezření na terorismus nebo na sabotáž.
Poškození se tentokrát týká potrubí, které má v dohledné době propojit terminál na zkapalněný plyn v Brunsbüttelu s širším okolím.
Německo řeší další poškození plynovodu, podrobnosti přináší zpravodaj Václav Jabůrek
Stavaři si tam už na konci listopadu všimli tří vyvrtaných otvorů, každý měl asi centimetr. A nejspíš i kvůli tomu se projekt opozdil, podle plánu totiž měl být hotový s koncem roku. Plynovod se doteď nespustil a úřady nedokážou říct, kdy to bude možné, ale kolem celého případu i právě toho projektu platí informační embargo.
Regionální poslanci Šlesvicko-Holštýnska sice požádali zemskou vládu o podrobnější informace o vyšetřování, ale autor výzvy poslanec Oliver Kumbartzky rovnou vzkázal, že tyto poznatky nebude předávat dál.
Německo totiž považuje plynovody za součást kritické infrastruktury, a jejich poškození tak bere mimořádně vážně. Podrobnosti k podobným případům tím pádem zveřejňuje vždycky až v momentě, kdy má na stole dostatek důkazů.
Při vyšetřování se kvůli válce na Ukrajině pochopitelně bere ohled i na mezinárodní situaci. Je to ostatně ani ne rok a půl od výbuchu plynovodů Nord Stream, u kterých se stále hledá viník.
Nevole farmářů i aktivistů
Německo se od té doby vymanilo ze závislosti na dodávkách z Ruska a od tankerů se zkapalněným plynem si slibuje energetickou nezávislost. Díky terminálům v Brunsbüttelu a v dalších přístavech bude moct odebírat suroviny z celého světa. Budování stavby naráželo i na odpor místních a různých sdružení. Loni v srpnu třeba vtrhli na staveniště i takzvaní klimatičtí aktivisté.
Finsko vyšetřuje poškození plynovodu, nevylučuje sabotáž. Kvůli podezření kontaktovalo Čínu a Rusko
Číst článek
Dva místní farmáři se dokonce soudili se státem, protože ten jim právě kvůli stavbě toho plynovodu poměrně narychlo vyvlastnil pozemky. Spolkový správní soud ale nakonec jejich žalobu odmítl.
Německo hraje také klíčovou roli ve vyšetřování explozí, které zničily oba plynovody Nord Stream. Také v tomto případě platí, že německé úřady do odvolání nezveřejňují nic konkrétního, takže jsou k dispozici pouze informace, které unikly do médií. A ty mluví mnoha směry.
Stále nejsou vyloučené obě varianty, tedy že za výbuchy stál buď někdo sympatizující nebo třeba i sloužící v zájmech Ukrajiny, a nebo že to naopak bylo Rusko, které chtělo na Kyjev svalit vinu a připravit ho o spojence ve světě.
Magazín Spiegel sice třeba loni v září přišel s velkou rešerší, podle které za útoky mohla stát malá skupinka, která si na to pronajala jachtu a na palubě seděli i lidé, co byli alespoň v minulosti nějak napojení na ukrajinskou armádu.
Ani ne před měsícem vyšla rešerše zase v konzervativním týdeníku Welt am Sonntag, který má také renomované jméno, a podle něj to tak jisté není. Jachta mohla podle něj sloužit třeba jen jako odvrácení pozornosti a cílem mohlo být, aby ukázala prstem na Ukrajinu.
Například polská rozvědka se tak podle týdeníku dál kloní k verzi, že skutečným objednavatelem mohlo být Rusko, ale plnohodnotně prokázat kteroukoliv z těch verzí se zatím nikomu nepodařilo.