Salvini varuje před účasti sociálních demokratů ve vládě, přechodný kabinet odmítá

Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, který usiluje o konec koaliční vlády a o co nejčasnější parlamentní volby, v úterý na sociálních sítích varoval před ustavením přechodného kabinetu a vyhrožoval masovou migrační vlnou do Itálie. Vytvoření přechodné vlády prosazuje mimo jiné senátor a expremiér Matteo Renzi, který v úterý tuto možnost znovu podpořil a zároveň vyzval k okamžité demisi Salviniho, informovala agentura APA.

Řím (Aktualizováno: 19:42 13. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini

Italský ministr vnitra Matteo Salvini | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

Přechodná vláda je jednou z variant, pokud projde návrh na vyslovení nedůvěry současnému kabinetu, který v pátek podala Salviniho strana Liga. Ta má dlouhodobě spory se svým koaličním partnerem Hnutím pěti hvězd (M5S), s nímž vládne 14 měsíců. Salvini chce co nejdříve předčasné volby proto, aby vytěžil ze současných volebních preferencí. Průzkumy mu slibují jasné vítězství s až 40 procenty hlasů.

Salvini chce, aby poslanci hlasovali o důvěře vládě. V předčasných volbách by jeho Liga nejspíš vyhrála

Číst článek

„Doufám, že Hnutí pěti hvězd neutvoří vládu s (expremiérem Matteem) Renzim. Jinak to bude v Itálii jako v předchozích letech, když vládli sociální demokraté a dotáhli to k příchodu 500 000 migrantů ročně,“ napsal v úterý Salvini na facebooku.

Reagoval tak na spekulace, že M5S by mohlo zabránit volbám společně s Demokratickou stranou (PD). V ní má stále velké slovo její bývalý šéf Renzi, její nynější vedení je ale proti alianci s M5S.

Renzi byl premiérem v letech 2014 až 2016, kdy EU zažila masovou migrační vlnu. V roce 2015 dorazil do EU na milion běženců z Blízkého východu, Afriky a Asie. Ministr vnitra a vicepremiér Salvini od svého loňského nástupu do úřadu prosadil přísná protiimigrační opatření, mimo jiné uzavírá italské přístavy plavidlům nevládních organizací s migranty.

Organizacím za porušení zákazu vplutí do italských vod hrozí vysoké pokuty a kapitánům lodí vězení za podíl na pašování lidí.

Italský Senát má v úterý večer jednat o harmonogramu hlasování o nedůvěře vládě nestraníka Giuseppeho Conteho. Pokud jeho vláda padne, bude další osud v rukou prezidenta Sergia Mattarelly.

Ten může rozpustit parlament a vyhlásit nové volby, nebo pověřit někoho, třeba i opět Conteho, sestavením nové vlády. Ta pak musí získat důvěru v obou komorách parlamentu.

Variantou je také přechodná úřednická vláda, která by dovedla zemi k předčasným volbám poté, co parlament schválí rozpočet na rok 2020 či parlamentní reformu, kterou požaduje M5S a která má snížit počet zákonodárců obou komor z 950 na 605.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme