Nový Zelánd ohlásil cílený zákaz vstupu ruským činitelům. Sankce posílí i Japonsko a Austrálie
Nový Zéland v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu oznámil cílený zákaz vstupu ruským činitelům a zákaz obchodu s ruskými vojenskými a bezpečnostními složkami. Japonsko a Austrálie sdělily, že své sankce vůči Rusku posílí. Informovala o tom agentura Reuters.
Ruská armáda ve čtvrtek ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na Ukrajinu. Nové sankce proti Rusku ve čtvrtek oznámily Spojené státy, EU či Kanada. „Svět mluví a vysílá velmi jasný signál Rusku, že to, co udělali, je špatné a budou čelit světovému odsouzení,“ uvedla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.
Podle novozélandských médií se nově ohlášený zákaz vstupu týká ruských vládních činitelů, kteří jsou s invazí spojeni. Další sankce podle Ardernové mohou následovat, pokud bude konflikt dál eskalovat.
Japonský premiér Fumio Kišida uvedl, že Japonsko rozšíří sankce proti Rusku na tři oblasti, včetně finančních institucí a vývozu vojenského vybavení. Podle agentury Reuters zároveň řekl, že udělá vše pro omezení ekonomického dopadu ukrajinské krize na Japonsko.
Today, I authorized a new round of sanctions and limitations in response to Putin’s war of choice against Ukraine.
— President Biden (@POTUS) February 25, 2022
We have purposefully designed these sanctions to maximize the long-term impact on Russia – and to minimize the impact on the United States. pic.twitter.com/wM0kEBcZba
Australský premiér Scott Morrison oznámil, že jeho země rozšíří sankce vůči některým prominentním ruským občanům a zákonodárcům. „Společně s našimi partnery budeme pracovat na vlně sankcí a na dalším zvyšování tlaku na Rusko,“ uvedl na tiskové konferenci.
Lídři zemí Evropské unie se na čtvrtečním večerním summitu shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku; postihy míří na finanční a bankovní sektor, energetiku, dopravu i obchod.
Pokud sankce unijní státy formálně schválí, mohly by začít platit již v pátek. Nové sankce v reakci na ruskou invazi oznámily také Spojené státy, Británie či Kanada.