Sarkozy žádá nové normy jaderné bezpečnosti, atom ale neodmítá

Japonský premiér zvažuje přehodnocení plánů na výstavbu dalších reaktorů. Důvodem je současná jaderná havárie ve Fukušimě. S mírovým využitím jádra ale i nadále počítá francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který přijel do Tokia vyjádřit Japonsku podporu. Sarkory vyzval k vytvoření mezinárodních bezpečnostních norem pro atomové elektrárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy navštívil Japonsko jako první zahraniční státník od zemětřesení z 11. března

Nicolas Sarkozy navštívil Japonsko jako první zahraniční státník od zemětřesení z 11. března | Zdroj: Reuters

Sarkozy je vůbec první zahraničním státníkem, který do Japonska od zemětřesení z 11. března přijel. V první řadě chtěl zemi vyjádřit solidaritu, a jeho cesta do Tokia tak byla především symbolická.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu francouzského prezidenta v Japonsku sleduje zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Francouzský prezident navíc přiletěl z jednání ministrů financí skupiny G20, které se konalo v Číně. Paříž totiž G20 nyní předsedá.

A právě v této souvislosti se vyslovil pro uspořádání schůzky jaderných bezpečnostních agentur z dvaceti nejvyspělejších zemí světa, aby definovaly mezinárodní standardy jaderné bezpečnosti. Takové normy totiž zatím neexistují.

Japonsko se už téměř tři týdny snaží vypořádat s následky jaderné havárie, která je po Černobylu druhou nejhorší na světě, a evidentně potřebuje zahraniční pomoc.

Nicolas Sarkozy pochopitelně slíbil Tokiu další pomoc při řešení jaderné krize. V tuto chvíli už v Japonsku působí pět francouzských nukleárních expertů, kteří se zaměřují na problémy s odčerpáváním radioaktivní vody z poškozených reaktorů ve Fukušimě.

Francouzská energetická společnost Areva už také vedle dvou monitorovacích vozidel poskytla Japonsku na deset tisíc speciálních obleků chránících proti radiaci, tři tisíce masek a dvacet tisíc párů rukavic.

Jaderná elektrárna Fukušima | Foto: Reuters

Areva pak slíbila vyslat dalších 20 specialistů. Pomoc ale přichází i ze Spojených států, do Fukušimy konkrétně míří na 140 příslušníků americké armády specializujících se na kontrolu radiace.

Záření v okolí Fukušimy i nadále roste, v moři už zjištěné hodnoty radioaktivního izotopu jodu přesahují povolený limit více než čtyřtisíckrát. Zvýšená radiace v půdě byla naměřena ve čtyřicetikilometrové vzdálenosti od jaderné elektrárny.

Japonský premiér se poprvé vyslovil proti jádru

V této souvislosti roste tlak na rozšíření dvacetikilometrové evakuační zóny, a to jak ze strany domácí opozice, tak i od Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Japonská vláda tyto údaje odmítá a trvá na dosavadní evakuační zóně, ze které muselo odejít 70 tisíc lidí.

Havárie ovšem v Japonsku rozpoutala i diskuse o samotném využívání jádra. Japonsko má 55 reaktorů a atomové elektrárny se na výrobě elektřiny podílejí 30 procenty.

Naoto Kan a Nicolas Sarkozy | Foto: Reuters

Premiér Naoto Kan ale dnes vůbec poprvé dal najevo, že zvažuje přezkoumání plánu na výstavbu dalších 14 reaktorů do roku 2030.

Sarkozy dnes v Tokiu řekl, že havárie ve Fukušimě samozřejmě vyvolala nutnost přezkoumat bezpečnostní normy, na druhé straně ale odmítat mírové využití jádra je podle něho předčasné s tím, že by ho bylo těžké něčím nahradit.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme