Obyvatelé Saska se nemusí registrovat k očkování proti koronaviru. Vakcínu dostanou v každém centru

Občané německé spolkové země Sasko se od středy nemusí registrovat, pokud chtějí očkování proti koronaviru. Pro vakcínu můžou bez ohlášení zajít do kteréhokoliv centra. Vesnicemi budou projíždět i zdravotnické týmy. Sasko je totiž z celého Německa nejméně proočkovaným regionem.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v německém městě Výmar

Alespoň jednu dávku očkování v Sasku dostalo na 50 procent obyvatel. Ilustrační foto | Foto: Karina Hessland | Zdroj: Reuters

Od středy platí, že obyvatelé Saska nemusí čekat na volný termín k očkování. Vakcínu, většinou preparát firem BioNTech/Pfizer, dostanou v nejbližším centru nebo ordinaci. Zájem o očkování v regionu totiž obecně klesá a zdravotníci tak mají dost volných kapacit.

V Německu nadále roste sedmidenní průměr nakažených covidem. Méně je naopak úmrtí

Číst článek

Alespoň jednu dávku očkování v Sasku sice dostalo na 50 procent obyvatel, což je skoro stejně jako v Česku.

Podle vládních statistik to ale vypadá, že ostatní Sasové váhají a spolková země tak za zbytkem Německa výrazně zaostává. Úřady proto spouští i různé regionální akce. Například městem Chemnitz projede autobus, ve kterém se lidé můžou naočkovat a zadarmo dostanou vstupenku na zápas místního fotbalového týmu.

Sasko i přes problémy s očkovací kampaní udělalo překvapivý krok, když jako první německý region upustí od roušek. Od tohoto pátku se přestanou nosit v obchodech. Podle saské vlády to umožňují současné nízké počty nakažených. Novinka se odvíjí od takzvané incidence, tedy týdenního počtu případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel v daném okresu. Pod požadovanou hodnotou 10 jsou momentálně všechny kraje a města včetně Drážďan a Lipska.

Zemské úřady nicméně varují, že může jít jen o dočasné uvolnění. I kvůli nástupu varianty delta je klidně možné, že se Sasko k rouškám zase vrátí. Mutace, které se dříve přezdívalo indická, ostatně v celém Německu převládá.

Vyhodnocení pandemie

Německo zároveň přehodnocuje způsob, jak pandemickou situaci vyhodnocuje. Definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna se ale mají sledovat i jiné údaje, než dřív. Doteď se vše řídilo takzvanou incidencí, neboli počtem nakažených na sto tisíc obyvatel. Tohle číslo ale nutně neodráží to, jak jsou zdravotníci vytížení, protože hlavně starší část populace chrání očkování.

Na druhou stranu stále chybí údaje o tom, jestli delta varianta není nebezpečnější i pro mladé. Německo by tak mohlo situaci vyhodnocovat třeba i podle vytížení nemocnic, na metodice ale ještě pracuje.

Německo uvažuje, že změní kritéria hodnocení epidemie, aby odpovídala zatížení nemocnic

Číst článek

V případě očkování si ale Německo před Českem upevňuje náskok. Alespoň jednu dávku má v Česku skoro 50 procent obyvatel, Německo je na hranici 60 procent. Spolková vláda ale varuje, že hlavně mezi mladými lidmi zájem o vakcínu klesá. Po celé zemi proto už od ledna běží mediální kampaň, ve které se neustále mění cílová skupina.

Ze začátku kampaň mířila hlavně na seniory a zdravotníky, teď ale oslovuje především nejmladší část společnosti. Vláda motivuje mladé lidi například i tím, že se díky vakcíně může znovu naplno vrátit noční život. Do kampaně jsou zapojené i různé celebrity. V reklamách se objevují například tváře travesty umělce Olivia Jones anebo amerického herce Davida Hasselhoffa.

Berlín chce zase uspořádat večírek v očkovacím centru, kde přes noc dorazí DJ. Kromě očkování by se tak na místě i tančilo. Detaily známé nejsou, účast bude ovšem nejspíš podmíněná antigenním testem, stejně jako je tomu u většiny diskoték.

Václav Jabůrek, piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme