Češi v zahraničí zatím v rámci sčítání lidu vyplnili 24 tisíc formulářů. Za hranicemi jich žije přes 200 tisíc
Český statistický úřad (ČSÚ) přijal od Čechů žijících v zahraničí přes 24 000 formulářů do sčítání lidu, domů a bytů. Nejvíce jich přišlo z Velké Británie, Německa, Spojených států a Slovenska. Sčítání začalo 27. března, povinnost zapojit se do něj mají všichni občané České republiky, kteří mají v tuzemsku trvalý pobyt. ČSÚ to v pátek uvedl v tiskové zprávě.
Lidí žijících v zahraničí, kteří mají český pas, je podle informací na webu ministerstva zahraničí zhruba 200 000 až 250 000. Těch, co se hlásí k českému původu, žije po celém světě asi 2,5 milionu. Česká republika má asi 10,7 milionu obyvatel.
Češi v cizině se mohou sčítání účastnit výhradně elektronickou cestou. Vyplnit mohou online formulář v počítači nebo využít mobilní aplikaci. K přihlášení jim slouží platné osobní doklady vydané Českou republikou, bankovní či elektronická identita, případně datová schránka nepodnikající fyzické osoby.
PŘEHLEDNĚ: Začíná celostátní sčítání lidu. Kde a kdy ho můžete vyplnit a na co se statistici ptají?
Číst článek
Dotazník, který Češi žijící v zahraničí vyplňují, neobsahuje otázky týkající se bydlení. „Pokud český občan sdílí v zahraničí domácnost s cizincem, který nemá v Česku trvalý ani přechodný pobyt nad 90 dnů, nemusí být tento cizinec uváděn v seznamu osob v domácnosti ani nemá povinnost vyplnit sčítací formulář,“ uvedl ČSÚ v tiskové zprávě.
Své údaje ve sčítání statistikům elektronicky poslalo k 30. březnu zhruba 2,25 milionu lidí. ČSÚ k tomuto datu obdržel asi 1,13 milionu formulářů. Elektronický dotazník mohou lidé vyplňovat do 11. května. První den spuštění byl kvůli technickým problémům na půl dne odstaven, nyní už funguje bez komplikací.
Zapojit se do sčítání budou moci lidé od 17. dubna prostřednictvím listinného formuláře. Získají ho spolu s odpovědní obálkou od sčítacího komisaře nebo například na většině pošt. Vyplněný dotazník v obálce je třeba odevzdat na poště nebo vhodit do poštovní schránky.
Elektronický dotazník je vedle češtiny i v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Papírové tiskopisy budou jen v češtině, je k nim ale možné dostat překlad. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpoví pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či chat s operátorem.