Šéf NATO: základna je dvoustrannou věcí mezi USA a Českem

Zvažovaná americká radarová základna je věcí Prahy a Washingtonu - to je hlavní zpráva, kterou si z jednání v bruselské centrále NATO odnesl český premiér Mirek Topolánek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Jaap de Hoop Scheffer

Mirek Topolánek a Jaap de Hoop Scheffer | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

NATO nemá na případnou americkou radarovou základnu zatím názor. Čekal-li někdo, že se generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer vyjádří jednoznačně, byl by zklamán.

"Jistě chápete, že se jako generální tajemník NATO nebudu vměšovat do dvoustranných jednání mezi Českou republikou a Spojenými státy," uvedl Jaap de Hoop Scheffer a pak zopakoval známé skutečnosti.

"Na summitu v Rize mne šéfové vlád a hlavy států pověřily, abychom o vlastní protiraketové obraně NATO jednali v Severoatlantické radě, o všech hrozbách, kterým čelíme, jejich politických i vojenských aspektech. To také děláme," říká Jaap de Hoop Scheffer.

Není si ale podle svých slov jistý, jak dlouho tato debata potrvá. Jedna věc ovšem podle něj naprosto jasná je - Američané i NATO jsou vůči Rusku v této věci velmi otevření. "Ruská federace rozumí naprosto dobře, že protiraketová obrana není zaměřená proti nim. To musí být každému jasné, i když to Rusové komentují někdy jinak," dodal.

Český premiér Topolánek odjížděl ze setkání spokojený. "Dostalo se mi ujištění, že ta diskuze startuje, že závěry z Rigy budou do té diskuze promítnuty, že to fakticky je téma, kterým se bude aliance v nejbližších týdnech a měsících zabývat," uvedl Topolánek.

Co se týče výhrad, které proti případné raketové základně v Polsku a její radarové části v Česku mají některé státy Evropské unie jako například Německo, argumentuje Mirek Topolánek jednoznačně: "V této chvíli nemám pocit, že by jeden každý z osmnácti států, členů Evropské unie, na jejichž území je americká základna, měl hovořit do toho, že podobná základna může být i na území českém. Nicméně alianční diskuze je potřebná, my ji vítáme a účastníme se jí, samozřejmě."

O raketách se v Bruselu mluvilo krátce i na pravidelné schůzce ministrů zahraničí Evropské unie, ale i na unijní půdě je jediným závěrem, že diskuze bude pokračovat.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme