Bude mít Severní Irsko po téměř třech letech vládu? Největší strany v regionu začínají jednat
Obě velké severoirské strany, katolicko-republikánská Sinn Féin a protestantská probritská Demokratická unionistická strana, chtějí tento týden opět začít jednat o vytvoření regionální vlády. Oznámil to britský ministr pro Severní Irsko Julian Smith. Obě strany se o zformování vládní koalice marně snaží už zhruba tři roky, a region je tak od ledna 2017 bez vlády, připomíná agentura DPA.
Parlament a vláda Severního Irska se mohou ustavit jen v případě, že se největší strany svých konfesí dohodnou na spolupráci. Přou se mimo jiné o požadavky Sinn Féin učinit irskou galštinu oficiálním úředním jazykem a umožnit sňatky osob stejného pohlaví. Demokratická unionistická strana obojí odmítá.
Volby hýbou Británií. Může být vítězství separatistů ve Skotsku a Severním Irsku pro Londýn hrozbou?
Číst článek
Pokud se obě strany nedohodnou do konce ledna, budou se muset v Severním Irsku konat volby.
Podle britských médií se přitom obě hlavní regionální strany obávají trestu od voličů za patovou situaci, ve které se země nachází. Už v britských parlamentních volbách minulý čtvrtek hlavní severoirské strany oslabily, protože někteří voliči upřednostnili menší strany.
Vítězové a poražení britských voleb: Johnsonova krasojízda i kruté stranické a osobní debakly
Číst článek
Zastoupení Demokratické unionistické strany v britském parlamentu kleslo z deseti na osm mandátů. Vzhledem k drtivému vítězství Konzervativní strany se navíc nová vláda premiéra Borise Johnsona už nebude muset opírat o poslance této strany.
Demokratická unionistická strana tak přišla o výrazný vliv na jednání o brexitu, který by se po několika odkladech měl nyní již bez větších komplikací uskutečnit 31. ledna.