Severní Korea si připomíná výročí smrti Kim Čong-ila, nechyběly slzy ani přehlídka vojska
V Severní Koreji si připomínají druhé výročí od smrti věčného vůdce Kim Čong-ila. V hlavním městě Pchjongjangu mu vzdalo hold tisíce úředníků, politiků a armáda. Masová vzpomínková akce má podle některých spojitost i s nedávným sesazením a popravou druhého nejdůležitějšího muže země Čang Song-tcheka, strýce současného vůdce Kim Čong-una.
Od rána se vysocí úředníci, politici a nejvyšší představitelé země klaněly soše zesnulého vůdce Kim Čong-ila v paláci Kumsusan.
Na hlavním náměstí v Pchjongjangu se pak konala vojenská přehlídka. V ulicích a u mauzolea lidé provolávaly věčnou slávu zesnulému vůdci Kim Čong-ilovi i současné hlavě státu, mladému Kim Čong-unovi.
Vzpomínkové akce jsou mnohem nacionalističtější než kdy jindy. Jde spíše než o tryznu, o oslavy Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Kim Čong-un mimo jiné v projevu poměrně neobvykle svého otce překřtil na Velkého vůdce.
„To je velice zajímavé, protože i v těch titulech existuje v Severní Koreji hierarchie. Starý Kim, to znamená zakladatel komunistické dynastie Kim Ir-sen, nebo také Kim Il- song, jak dnes razí koreanisté, byl opravdu Velký vůdcem, zatímco jeho syn Kim Čong-il byl pouze Drahý vůdce. A jestliže dnes Drahý vůdce je překřtěn na Velkého vůdce, tak se můžeme dohadovat o tom, zda už Drahý vůdce postoupil do stejného ranku, jako byl Velký vůdce, který mimochodem zůstal jediným věčným prezidentem KLDR, anebo zda to vnuk řekl jen tak a nebude se na tom trvat,“ poznamenal zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.
Žena popraveného Čanga na obřadu nebyla
Kromě okázalého ronění slz také lidé v zemi údajně píší sebekritické listy, v kterých slibují podporu současnému vůdci. Do země se dokonce museli vrátit severokorejští podnikatelé působící v Číně, od kterých vedení také požaduje vyjádření podpory a loajality.
Severokorejský deník Rodong Sinmun pak dnes napsal, že osoba, která dokáže bez zaváhání zvednout zbraň proti své krvi, je opravdu osoba držící se principů. Tím naráží na odsouzeného a bleskově popraveného strýce Čang Song-tcheka, bývalého druhého nejdůležitějšího muže země a strýce Kim Čong-una.
Pozadí korejské vzpomínky přiblížil zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák
Mimochodem na dnešním obřadu chyběla sestra Kim Čong-ila Kim Kjong-hi, žena nedávno popraveného Čang Song-tcheka. Velmi často je pak právě Čang v tisku i veřejně kritizován.
Čang byl podle dostupných informací po rychlém soudu zastřelen minulý týden. Demokratické země jeho popravu okamžitě odsoudily. Šéf OSN Pan Ki-mun se dokonce vyjádřil, že jde o velmi překvapivý čin a doporučil KLDR sledovat.
Přátelé Korey v Pekingu nejprve řekli, že je to ryze vnitřní politika KLDR, do které se nebude Čína vměšovat. Před několika dny ale pozvali mladého vůdce Kim Čong-una na návštěvu Pekingu a hovoří se o tom, že nepůjde o běžnou přátelskou návštěvu, ale spíše o takové pozvání si Kima „na kobereček".
Lze tedy říci, že se po takové kritice snaží Kim Čong-un bránit a pořádá akce na svou podporu. I přes masové oslavy je však v zemi zřetelně cítit tenze.