Severoatlantická rada projedná sestřelení turecké stíhačky Sýrií
Turecko požádalo o mimořádné zasedání Severoatlantické rady. Velvyslanci členských zemí NATO se sejdou v 10 hodin v bruselském sídle Aliance a projednají páteční sestřelení turecké stíhačky syrskou armádou. Turecká vláda se možná bude snažit ostatní členské země NATO přesvědčit, že sestřelení letadla jedné země by měli brát jako útok na celou Alianci.
Turecko uvedlo, že jeho stíhačka v pátek omylem pronikla do syrského vzdušného prostoru. Turecké úřady na to prý oba dva piloty rychle upozornily. Sýrie podle Ankary stíhačku sestřelila v době, kdy byl stroj v mezinárodním vzdušném prostoru.
Damašek říká, že nevěděl, že jde o turecký letoun F-4 Phantom a že chránil svůj prostor proti neznámému narušiteli. Turecký tisk ale tvrdí opak. Syrští představitelé podle deníku Hürriyet dobře věděli, že jejich armáda v pátek sestřelila tureckou stíhačku. Hürriyet se odvolává na zdroj z turecké rozvědky.
Severoatlantická rada bude jednat o pátečním sestřelení turecké stíhačky. Na Rádiu Česko jsme mluvili s i českým velvyslancem při NATO Martinem Povejšilem.
Ankara včera prohlásila, že Syřané minulý týden ostřelovali jeden z tureckých letounů CASA, zapojených do pátrání po sestřelené stíhačce. Uvedl to turecký vicepremiér Bülent Arinç, neupřesnil však, kde měl být letoun ostřelován a zda byl zasažen.
Vicepremiér také v televizi řekl, že Ankara tak nepřátelský akt neponechá bez odezvy. Turecko se už také písemně obrátilo na Radu bezpečnosti OSN. Ankara v dopise označila páteční incident za vážné ohrožení míru a bezpečnosti v regionu.
O konzultace k incidentu požádalo Turecko, jako člen NATO, Severoatlantickou alianci. Proto se dnes scházejí velvyslanci 28 členských zemí, aby posoudili, jak se k sestřelení turecké stíhačky syrskou protileteckou obranou postavit.
„Turecko považuje ten incident za natolik vážný, že využívá článku 4. Severoatlantické smlouvy a požádalo generálního tajemníka o konzultace Rady. Je to právo každého člena NATO. Očekávám, že během dnešního zasedání turecký velvyslanec bude informovat Radu o tom, co se stalo a případně bude formulovat, co očekává Turecko od Aliance jako nástroje kolektivní obrany a bezpečnosti,“ vysvětlil na Rádiu Česko velvyslanec ČR při NATO Martin Povejšil.
Podle některých hlasů by Turecko mohlo chtít, aby se použil článek 5. Washingtonské zakládající smlouvy Severoatlantické aliance, podle které by měly ostatní země brát útok na turecké letadlo jako napadení jich všech a přispěchat Turecku na pomoc proti nepříteli.
„Nemyslím si, že Turecku jde primárně o nějakou zkratku mezi článkem 4., tedy konzultací o bezpečnostní situaci, a článkem 5. o kolektivní obraně. Myslím, že turecká strana bude chtít podat svoji verzi incidentu, očekává pochopitelně solidaritu Severoatlantické aliance a vůbec nepochybuji o tom, že té se Turecku dostane,“ uvedl velvyslanec.
Dodal, že Severoatlantická aliance má na situaci v Sýrii poměrně kompaktní názor. „A to i v tom, že situace není zralá na to, aby Aliance jako taková v Sýrii zasáhla. Nicméně tento incident je mimořádný, protože jde o útok na spojenecké letadlo a princip solidarity v Alianci v tomto smyslu platí naprosto rezolutně,“ přiblížil.