Situace v Gaze je kritická
Situace v pásmu Gazy je stále dramatičtější. Na území ovládaném radikálním Hamasem docházejí potraviny a další základní potřeby. Stovky lidí se snaží přes židovský stát uprchnout na Západní břeh Jordánu. Izrael přesto vyslal do Gazy tanky, aby bránily hraniční přechod Erez, který je nadále uzavřen. A to navzdory tomu, že nejvyšší soud nařídil vládě, aby udělala vše potřebné pro uprchlíky.
Izraelský nejvyšší soud nařídil vládě, aby učinila vše možné ve prospěch zraněných Palestinců usilujících o přechod z pásma Gazy do židovského státu a dále na Západní břeh Jordánu. Dnes ráno se má izraelská justice zabývat podnětem organizace Lékaři za lidská práva, která chce Izrael donutit k otevření hraničního přechodu Erez pro humanitární účely.
Na přechodu Erez táboří už od soboty asi dvě stovky Palestinců, kteří se chtějí za každou cenu dostat z pásma Gazy ovládaného Hamasem. Předpokládá se, že jde o vojenské činitele hnutí Fatah s rodinami, kteří často v minulosti spolupracovali s Izraelem v boji proti islamistům. Místní televize včera uvedla, že v neděli v noci byl tajně na přechudou dokonce osobně náměstek ministr obrany Efraim Sne, aby vytipoval důstojníky Fatahu, které je potřeba převést do bezpečí.
Situace se vyhrotila v pondělí, když oblast napadli arabští ozbrojenci. Po počátečním odmítání včera Izrael přijal sedm zraněných Palestinců do svých nemocnic.
Podporu nové palestinské vládě včera ve Washingtonu vyjádřili americký prezident Bush a izraelský premiér Olmert. Oba vidí nejlepší řešení konfliktu ve vytvoření mírumilovného palestinského státu. USA i EU už obnovily pomoc Palestině poté, co prezident Abbás rozpustil vládu národní jednoty s účastní radikálního Hamasu. Také izraelský premiér Olmert přislíbil, že umírněnému vládnímu Fatahu vyjde maximálně vstříc.
"Izraelci nebudou lhostejní k utrpení v Gaze. Budou jiní než sami Palestinci, protože pravdou je, že veškeré utrpení zavinili sami Palestinci násilím na vlastních lidech. To, co Hamas dělá v Gaze je ohavné," vyjádřil se Olmert.