Situace v Pobřeží slonoviny si žádá vyslání dalších vojáků OSN

Velitelství sil OSN v Pobřeží slonoviny požádá o vyslání dalších až dvou tisíc vojáků. Podle velitele Alaina Le Roy jsou další síly zapotřebí k ochraně nově zvoleného prezidenta Alassana Ouattara. Jeho předchůdce Laurent Gbagbo se totiž nechce vzdát moci, přestože svět uznává jako vítěze voleb Ouattaru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídky modrých přileb v ulicích Abidžanu

Hlídky modrých přileb v ulicích Abidžanu | Zdroj: ČTK

V neklidném Pobřeží slonoviny působí 10 tisíc vojáků OSN. Bývalý prezident Laurent Gbagbo by se jich ale rád zbavil, aby mohl zasáhnout proti svým protivníkům. Většina zemí i ústřední volební komise jako prezidenta uznává Alassana Ouattara.

Sdružení západoafrických zemí ECOWAS pohrozilo ozbrojenou intervencí, pokud Gbagbo neustoupí. Velitel sil OSN Alain Le Roy v rozhovoru pro francouzskou televizi řekl, že podle jeho názoru případná vojenská intervence občanskou válku nevyprovokuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Pobřeží slonoviny přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu Martin Dorazín ze zahraniční redakce

OSN by ale přesto měla zvýšit počet vojáků o jeden až dva tisíce. Le Roy o ně požádá v nejbližších dnech.

Laurenta Gbagba se snažili přimět k odchodu jak prezidenti některých afrických zemí, tak Spojené státy, které mu dokonce nabídly azyl. Gbagbo zatím svolil jen k dalším rozhovorům.

Schizofrenní situace

Situace po listopadových volbách je tak stále schizofrenní, legitimně zvolený prezident Alassan Ouattara zůstává uzavřen v hotelu Golf v Abidžanu, asi se 300 příslušníky své ochranky, po zuby ozbrojenými vojáky. Kolem je ovšem druhý prstenec příslušníků věrných bývalému prezidentovi Laurentu Gbagbovi, a každou chvíli hrozí, že se dostanou do konfliktu a že se pokusí jeden druhého nějak zlikvidovat.

Rezidence bývalého prezidenta Gbagba je paradoxně jen asi 5 minut od hotelu Golf, což odráží komplikovanou situaci dvojvládí v této zemi, ve které už bylo mnoho etnických, náboženských konfliktů. Pobřeží slonoviny je přesto bohatá země, s poměrně vysokou životní úrovní. A o to všechno by teď mohla přijít, kdyby se tam naplno rozhořela občanská válka.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme