‚Nenávist vůči queer lidem pramení z nevědomosti,‘ věří 64letá žena z Bratislavy. Její syn žije s partnerem

Téměř před rokem šokoval nejen slovenskou společnost teroristický útok v bratislavském podniku Tepláreň. Tam zastřelil zradikalizovaný mladík dva lidi kvůli jejich odlišné sexuální orientaci. Pro mnohé politiky jsou ale LGBTQ lidé dnes znovu terčem. Mezi relevantními stranami jsou jen dvě, které slibují, že zlepší jejich postavení. Pro mnohé voliče je postoj k sexuálním menšinám hlavním kritériem při výběru, komu odevzdají hlas.

Bratislava/Nitra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavské instituce a podniky se po teroristickém útoku na bar Tepláreň snaží dát před volbami najevo podporu LGBTQ+ lidem

Bratislavské instituce a podniky se po teroristickém útoku na bar Tepláreň snaží dát před volbami najevo podporu LGBTQ+ lidem | Foto: Aneta Martínková | Zdroj: Český rozhlas

„Jsou to hlavně slovní útoky na projevy homosexuality na Slovensku,“ svěřuje se Pavol. Pracuje v baru, kde je vyvěšená duhová vlajka. Zhruba každý týden se prý najde někdo, kdo kvůli tomu barmany osočuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Nenávist vůči queer lidem pramení z nevědomosti,“ myslí si 64letá žena z Bratislavy, jejíž syn žije s partnerem

„Každý si tu hledáme nějaké svoje bubliny, v těch se cítíme bezpečně a snažíme se z nich nijak nevycházet,“ dodává Peter, který se účastní diskuze v Nitře. Věnují se tam mimo jiné právě pocitům ohrožení, který LGBT lidé ve veřejném prostoru zažívají.

Akce je součástí druhého ročníku festivalu Slovenská Tepláreň, který vznikl po teroristickém útoku na gaybar v Bratislavě. Ze solidarity s oběťmi se do něj zapojily stovky kulturních center, klubů nebo hospod po celém Slovensku. Někde zorganizovali koncert, jinde výstavu.

V Nitře se diskutuje. Třeba o nerovných právech. Gayové a lesby na Slovensku nemohou uzavírat partnerství, dědit, naráží na překážky při zdravotní péči o partnera nebo partnerku, případně péči o společně vychovávané dítě.

„Je mi líto, že lidé, na kterých mi opravdu záleží a znám je už roky, nemohou mít stejná práva jako já coby heterosexuálka. I proto, že v nich nevidím žádný rozdíl,“ svěřuje se Natália.

Homofobní projevy politiků

Po útoku na gaybar Tepláreň volali zástupci queer lidí po změně, popisuje Martin Macko z iniciativy Inakosť.

3:14

Nemáme tu migranty, Ukrajince, cikány ani LGBT, nám jde o práci a příjem, tvrdí Středoslováci z vesnice

Číst článek

„Na jedné straně jsme s komunitou po teroristickém útoku zažili vlnu solidarity, více lidí si uvědomilo, že jde o diskriminovanou menšinu. Představovali jsme si, že budou mít politici větší ostych a nebudou používat přímé útoky, ale to velmi rychle padlo,“ říká.

Poslanci posílení práv menšiny odmítli. Část politiků se brzy vrátila k homofobním projevům.

Pobouření v předvolební kampani vyvolal předseda Křesťanskodemokratického hnutí Milan Majerský, když LGBT lidi označil za pliagu neboli pohromu.

Konzervativně ladění politici využívají kritiku LGBT lidí jako symbol svého boje s liberalismem. „Všechny vlády od roku 1993 byly konzervativní, stále se vymezují proti liberalismu, který tu ale nikdy nebyl, no a symbolem liberalismu se právě stali LGBT lidé,“ přibližuje odborník na politický marketing Adam Znášik.

Nepravdivé informace

„Starší syn se narodil jako gay a 21 let žijí v krásném, šťastném vztahu, vychovávají spolu dvě děti, moje vnoučata,“ popisuje svou rodinu 64letá Mária z Bratislavy.

Mária věří, že nenávist ke queer lidem pramení z nevědomosti. Je členkou Sdružení rodičů a přátel LGBT+ lidí, které se v prohlášení krátce před volbami obrátili na všechny ostatní slovenské rodiče a poprosili je, aby nevěřili populistickým politikům, kteří o jejich dětech šíří nepravdivé informace.

Ladislav Novák, mga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme