Slovensko začalo zveřejňovat všechny soudní rozsudky na internetu

Na Slovensku se od začátku nového roku musí na webu objevit výsledek každého veřejného soudního řízení. Už teď jsou na příslušné webové stránce desítky tisíc volně přístupných soudních rozhodnutí. Slovenské ministerstvo spravedlnosti si od novinky slibuje zvýšení kvality práce soudců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

internet

internet | Foto: Free Stock Photos

Webová stránka www.rozhodnutia.sk by se měla stát obsáhlým katalogem, který poslouží jak odborné tak laické veřejnosti. Momentálně je na webu asi 50 tisíc volně přístupných soudních rozsudků.

Slovensko se tak přidalo například k Norsku nebo Kanadě, kde je podobná praxe běžná. Trvalo to ale dlouho, připouští právník Peter Wilfling ze sdružení VIA IURIS, které spolupracovalo na přípravě příslušného zákona.

„Bylo to poměrně složité, protože až donedávna většina soudních rozhodnutí nebyla dostupná, nebo byla dostupná jen velmi těžce. V roce 2006 se ale začaly zveřejňovat na webu rozhodnutí okresních krajských soudů. Ale jen v některých vybraných věcech. Většinou šlo o občanské a obchodní záležitosti. Nebyly zveřejňovány trestní věci ani věci týkající se prozkoumávání úředních postupů,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovensko začalo zveřejňovat soudní rozsudky na internetu. Podrobnosti od bratislavského zpravodaje ČRo Vojtěcha Bergra.

Slovenská vláda věří, že dostupnost rozsudků na internetu pomůže předvídat chování soudů v podobných kauzách. Soudci také budou nuceni lépe argumentovat při zdůvodňování rozsudků. Ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.

„Soudci budou mít větší pocit zodpovědnosti, když budou vědět, že všechny rozsudky budou na webu, že podle jejich jména si budou lidé moci najít všechny jejich rozsudky. Ta veřejná kontrola má řadu přínosů,“ dodal právník.

Anonymita údajů

Portál rozhodnutia.sk vypadá jako klasický rozšířený vyhledávač. Konkrétní rozsudek lze hledat podle několika kritérií, například podle jména soudce nebo podle data vynesení rozsudku. Jaký materiál se potom zobrazí, popisuje Peter Wilfling:

„Samozřejmě některé osobní údaje jsou anonymizované. V případě, že jsou účastníkem řízení firmy, tak jsou tam zveřejněny plné vlastní názvy firem.“

Otázka anonymity údajů je asi jediným kontroverzním bodem. Podle ministerstva spravedlnosti ale můžou soudy před zveřejněním zvlášť citlivé údaje v rozsudku začernit.

Veřejná rozhodnutí soudů jsou v krátké době dalším krokem k větší transparentnosti státu na Slovensku. Před rokem začala platit povinnost zveřejňovat na webu všechny smlouvy uzavřené státem nebo veřejnými institucemi.

Loni taky začal fungovat portál znasichdani.sk, kde se dá zjistit, které osoby vydělaly nejvíc na veřejných zakázkách.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme