Česko už není pro Slovince bezpečné, rozhodla tamní vláda. Cesta do Chorvatska je možná jen s omezeními
Slovinsko od soboty vyřadí Českou republiku ze seznamu epidemiologicky bezpečných zemí. Tvrdí, že stejně jako ve Francii a Chorvatsku se v Česku výrazně zhoršila epidemiologická situace. Výjimky z povinné karantény však mají podle národní agentury STA turisté, kteří se prokážou doklady o pobytu.
Výjimky budou také platit pro cestující, kteří Slovinskem jen projíždí. Na hranicích se budou muset prokázat cestovním dokladem a dokumentem upřesňujícím cíl a účel cesty.
Cestující také nesmí v zemi přenocovat ani sjet z nejkratší možné trasy, povolené jsou zastávky pro natankování, občerstvení či toaletu. Cesta však nesmí trvat déle než 12 hodin.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v reakci na oznámení uvedl na twitteru, že konkrétní podmínky a detaily opatření projedná během pátku se svým slovinským protějškem Anže Logarem. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemá Slovinsko k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí důvod.
Plánované dovolené
Jak to bude s již zarezervovanými dovolenými, není jasné. Slovinská vláda zatím uvedla, že dvoutýdenní karanténa se nebude vztahovat na Chorvaty, kteří si dovolenou v zemi zarezervovali již dříve nebo v zemi vlastní nemovitost, i turisty, kteří se prokážou dokladem o pobytu.
Jelko Kacin, mluvčí vlády ve věcech kolem pandemie koronaviru, zároveň uvedl, že karanténa se nebude vztahovat ani na Slovince, kteří se budou vracet z Chorvatska. Mají se však připravit na to, že se jich policisté na hranicích budou vyptávat, odkud přijíždějí.
Petříček: Slovinci vrátí Česko mezi bezpečné země, až počet nakažených klesne pod 10 na 100 000 obyvatel
Číst článek
Cestování do Slovinska se v posledních dnech řešilo i v souvislosti s vlakovou dopravou. Nebylo totiž jisté, jestli vlaky společnosti Regiojet mířící do Chorvatska budou moct zemí projet – důvodem byla nemožnost dodržení dvoumetrového odstupu v plně rezervovaných vozech. Průjezd byl nakonec bezproblémový, podle slovinské strany totiž nešlo o nařízení. „Dodržení odstupu ve veřejné dopravě je doporučení, povinné je pouze nošení roušek. To se vztahuje i na mezinárodní vlaky a autobusy,“ napsal serveru iROZHLAS.cz tamní ministr infrastruktury Boštjan Lajovic.
Změny v seznamu
Kacin vyzval Slovince, aby necestovali ani do dalších balkánských zemí, jako jsou Srbsko, Severní Makedonie, Albánie, Bosna a Hercegovina a Černá Hora. Tyto státy jsou totiž stále vedeny na seznamu červených, epidemiologicky nebezpečných.
Slovinsko naopak rozšířilo seznam zelených, tedy bezpečných zemí. Tam se nově dostaly Belgie či Nizozemsko, kde se podle vlády situace zlepšuje.
Na průběh epidemie nemoci covid-19 reaguje Slovinsko i zpřísněním hygienických opatření. Starosta městečka Moravče, ležícího nedaleko metropole Lublaně, ve čtvrtek vydal dekret, jímž zakázal větší shromáždění, soukromé večírky a náboženské mše.