Soud zamítl námitku jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola proti zatykači. V Soulu se demonstrovalo

Jihokorejský soud zamítl námitku prezidenta Jun Sok-jola proti zatykači, který na něj byl vydán a jehož platnost vyprší v pondělí 6. ledna, píše agentura Jonhap. Policie se pokusila Juna zadržet v jeho rezidenci v pátek, ale po šestihodinovém napjatém střetu s prezidentskou ochrankou se stáhla. Junovi byly pozastaveny jeho prezidentské pravomoci po neúspěšném pokusu zavést v zemi stanné právo.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jun a jeho právníci se u soudu v Soul pokusili napadnout platnost soudního příkazu k jeho zadržení a prohledání prezidentského sídla jako nelegální, uvedli soudní úředníci.

‚Nemají ani okamžik.‘ Šéfové jihokorejské ochranky prezidenta odmítli přijít k výslechu na policii

Číst článek

Prezidentův právník v neděli oznámil, že Jun plánuje vypovídat u ústavního soudu v procesu o pokusu o zavedení stanného práva ze začátku prosince. První slyšení se bude konat 14. ledna.

Desetitisíce příznivců a odpůrců sesazeného prezidenta se v Soulu v sobotu shromáždily před jeho sídlem. Podle agentury Jonhap se protestů účastnilo na 35 tisíc lidí. Protestující obsadili silnice, což ve městě způsobilo velké dopravní zácpy.

‚Budeme tu pořád‘

Vyšetřovatelé se v pátek neúspěšně pokusili prezidenta zatknout, když na něj v úterý soud vydal zatykač. Platnost zatykače vyprší v pondělí. Proto se před sídlem prezidenta Jihokorejci shromáždili a zůstali před ním i přes noc v mrazivých podmínkách, líčí AP.

„Opustil jsem svou práci, abych přišel chránit naši zemi a demokracii. Bydlím dvě hodiny odsud a jít na demonstraci a hned odejít by bylo zbytečné,“ řekl agentuře AFP 28letý odpůrce prezidenta Juna. „Sníh nic neznamená (...) budeme tu pořád,“ pokračovala bývalá pracovnice kavárny, která strávila noc před domem Jun Sok-jola.

V Soulu se sešlo na 35 tisíc demonstrantů | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Politická krize v Jižní Koreji vypukla 3. prosince, když prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a kvůli údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.

Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí vyslovit souhlas ústavní soud. Vyšetřovatelé navíc chtějí prezidenta vyslechnout kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury. Jun však nereagoval ani na jedno ze tří předvolání k výslechu a proto na něj soud na žádost protikorupčního úřadu v úterý vydal zatykač.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme