Počet obětí koronaviru překročil ve Španělsku dva tisíce. Každý osmý nakažený je zdravotník
Počet mrtvých kvůli koronaviru vzrostl ve Španělsku za posledních 24 hodin o 462, nákaze celkem podlehlo 2182 lidí. V pondělí to oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V neděli španělské úřady evidovaly 1720 mrtvých.
Španělsko v pondělí rovněž uvedlo, že testy přítomnost viru potvrdily u dalších 4517 lidí, počet nakažených tak z nedělních 28 572 vzrostl na 33 089.
Počet mrtvých se ve Španělsku za poslední tři dny více než zdvojnásobil, připomíná AFP. Španělsko je nyní po Itálii nejhůře zasaženou zemí v Evropě, co se obětí i počtu nakažených týče. Země zároveň zintenzivnila testování, tento týden bude do autonomních regionů distribuovat 640 000 rychlotestů, které zakoupila v Číně a Jižní Koreji.
Ztráta čichu a chuti může být jedním z příznaků nákazy, varují britští a američtí lékaři
Číst článek
Podezření na onemocnění COVID-19 panuje také u místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvové, která byla hospitalizována s infekcí dýchacích cest. Nyní čeká na výsledky testů, uvedl v prohlášení španělský kabinet.
„Místopředsedkyně vlády šla do nemocnice včera (v neděli) odpoledne a po několika testech doktoři rozhodli, že tam musí zůstat a podstoupit léčbu na infekci dýchacích cest,“ píše se v prohlášení.
Za poslední dva týdny už testy koronavirus potvrdily u španělské ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterové a u ministryně pro regionální politiku Caroliny Dariasové. V návaznosti na zjištění se otestovat nechal celý kabinet premiéra Pedra Sanchéze. Test předsedy vlády byl negativní, a to i přesto, že nakažená je také jeho manželka.
Nedostatek pomůcek
Koronavirem se nakazilo také již téměř 4000 zdravotnických pracovníků, tedy více než jedna desetina všech infikovaných, píše agentura Reuters. Boj s virem tvrdě dopadá na zdravotníky po celém světě, v některých státech si v jejich řadách onemocnění COVID-19 vyžádalo i oběti.
Podobně jako v jiných zemích se ani španělským zdravotním sestrám, doktorům a dalším zaměstnancům ve zdravotnictví nedostává ochranných pomůcek. O jejich výrobu, nákup a distribuci se překotně snaží jak španělské úřady, tak různé společnosti.
V nejvíce zasažené evropské zemi, Itálii, bylo podle úřadů minulý týden okolo 2900 nakažených zdravotníků. Celkový počet nemocných je v Itálii přitom téměř dvakrát vyšší než ve Španělsku. Italské úřady však připomínají, že skutečný počet infikovaných může být ve skutečnosti vyšší, než udávají čísla.
Nejméně 17 italských doktorů nemoci podlehlo. Italská média informovala například o třiasedmdesátiletém lékaři, který se na pomoc svým kolegům vrátil do služby z důchodu. Nemoci podlehl v nemocnici v severoitalské Brescii, podle příbuzných měl k dispozici pouze jednu roušku.
V Číně, kde se onemocnění poprvé objevilo, tvořili zdravotníci 3,8 procenta všech nakažených. Vlnu nevole mezi Číňany i jinde ve světě vyvolala smrt třiatřicetiletého oftalmologa Li Wen-lianga, který onemocnění podlehl v únoru. Lékař se o šíření tehdy nového typu koronaviru snažil své kolegy varovat již v prosinci minulého roku, policie ho však obvinila z šíření poplašných zpráv.