Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Špatná angličtina může přistěhovalce v Británii připravit o sociální dávky

Britská vláda dál utahuje kohoutky přistěhovalectví. Nejnověji hrozí odebráním sociálních dávek těm imigrantům, kteří nebudou mít dostatečné znalosti angličtiny k tomu, aby si v Británii našli práci. Návrh vlády už stačil vyvolat rozporuplné reakce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Úřady práce v Anglii, Walesu a Skotsku už tento týden dostaly možnost klást uchazečům o podporu v nezaměstnanosti a o další sociální dávky otázky, jak je to s angličtinou dotyčných imigrantů.

Jde o test, který má zjistit, jestli má uchazeč vůbec šanci získat na území Británie práci. Jazykové nároky se mimo jiné zpřísnily i u nejjednodušších manuálních profesí.

Kromě toho se úředníci ptají, jestli si přistěhovalci zkoušeli najít práci, ještě než dorazili do Spojeného království. Nakonec je čeká filtr, a sice výběr z 200 otázek, které mají prověřit znalosti o Británii a vazby imigrantů na tuto zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O testování nejen jazykových schopností přistěhovalců v Británii informoval londýnský zpravodaj Jiří Hošek.

„Co se týká jazykových testů, zatím nemám informace, že by někomu úřady dávky odepřely," potvrzuje londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Vláda se obává otevření britského pracovního trhu pro Bulhary a Rumuny od 1. ledna příštího roku.

„To je věc, která se tady neskutečně démonizuje, nafukuje a zneužívá, to se nedá říct jinak. Ruku v ruce s tím jde strach z takzvané sociální turistiky, kdy občané z jiných zemí EU přijíždějí do Británie čerpat dávky bez sebemenšího úmyslu tam pracovat,“ říká Hošek.

Vláda chce ukázat, že s imigrací něco dělá, protože britští voliči na to, zdá se, slyší. Ve středu pozornosti jsou čím dál častěji Středoevropané a Východoevropané.

Jinak to ale vidí autor jediné relevantní vědecké studie o ekonomických dopadech posledního velkého rozšíření EU na Velkou Británii, profesor Christian Dustmann:

„Imigranti ze zemí Střední a Východní Evropy odvedli v Británii na daních mnohem víc, než kolik čerpali na různých sociálních dávkách. Celkem to bylo o 30 procent, i při započtení všech možných forem sociální pomoci. Tito lidé měli taky mnohem menší sklony žádat o sociální bydlení a čerpat podporu v nezaměstnanosti. Nemám žádný důvod se domnívat, že noví přistěhovalci z Rumunska a Bulharska budou výrazně odlišní od imigrantů, kteří do Británie přišli po roce 2004.“

Porušení evropského práva?

Britská vláda si možná podle Bruselu zadělala na vážný problém. Nejmenovaný vysoký diplomat EU listu Daily Telegraph řekl, že kabinet, jmenovitě ministr práce a sociálních věcí Ian Duncan Smith, bude potřebovat hodně dobré advokáty.

Testy by se totiž mohly považovat za diskriminaci na bázi jazyka, a tudíž za porušení evropského práva. Británie si tak možná vykoleduje vysoké pokuty.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme