Spor o plyn se promítl v celé Evropě, Gazprom slíbil poslat více suroviny
Řada evropských zemí v pondělí oznámila citelný pokles dodávek plynu. Důvodem je rusko-ukrajinský spor o ceny a následné zavření kohoutků pro Ukrajinu, která je důležitou tranzitní zemí. Polsko, Maďarsko, Rakousko, Slovensko, Francie, Itálie a Německo zaznamenaly pokles dodávek v desítkách procent. Rusko zareagovalo: slibuje, že v úterý přes Ukrajinu pošle větší množství suroviny. Už v pondělí večer zaznamenali obnovení dodávek v Maďarsku a Rakousku. Česku se potíže s ruským plynem vyhnuly.
Omezení dodávek plynu zaznamenali na Slovensku, v Polsku, ve Francii i v Itálii. Ruská společnost Gazprom tvrdí, plyn pro Evropu dodáváme v plném množství. Obviňuje Ukrajinu, že zadržela na sto milionů kubických metrů plynu určeného právě pro střední a západní Evropu.
"Hodnota ruského plynu, který během dne Ukrajina ukradla, přesahuje 25 milionů dolarů," řekl v pondělí místopředseda Gazpromu Alexandr Medveděv. Ukrajina obvinění odmítá. Faktem ale je, že do Evropy proudí plynu podstatně méně.
Spor mezi Ruskem a Ukrajinou vyvrcholil na přelomu roku. Rusko zvedlo Ukrajině ceny z dosavadních 50 na 230 dolarů za tisíc krychlových metrů plynu, což jsou běžné evropské ceny. Ukrajina zdražení odmítla a Gazprom jí přestal plyn dodávat.
Společnost Gazprom oznámila, že do úterního odpoledne pošle do Evropy o 95 milionů kubických metrů zemního plynu víc, aby zajistila její úplné zásobování.
Rusko v pondělí téměř zastavilo dodávky zemního plynu do Moldavska. Společnost Gazprom požaduje, aby tato bývalá sovětská republika začala platit přibližně dvojnásobnou cenu. Takovýto nárůst není podle Kišiněva ospravedlnitelný. Moldavsko podobně jako Ukrajina usiluje o užší spolupráci se západními zeměmi. Ukrajinští představitelé tvrdí, že zastavení dodávek ruského plynu má zemi potrestat za odklon od spolupráce s Moskvou.
Česko dostává dohodnuté dodávky
Česká republika dostává zemní plyn z Ruska v nasmlouvaném objemu. Pracovníci distribuční společnosti Transgas v pondělí oznámili, že nezaznamenali žádné potíže. Výhodou naší republiky je to, že jsme významnou tranzitní zemí.
Ruský Gazprom může určit, jaký díl z přepravovaného plynu v plynovodech připadne jednotlivým zemím. Dodávky České republiky zatím kráceny nebyly. "V současné době dostáváme v rámci flexibility, kterou máme smluvně sjednanou s ruským partnerem, veškeré dodávky tak, jak jsou dohodnuté," řekl předseda představenstva RWE Transgas Ulrich Jobs.
Jednatel společnosti Jan Nehoda k tomu dodal, že neregistrují ani pokles tlaku v potrubí, jak to hlásilo například Slovensko. "Na předávacích stanicích máme tlaky normální. Pokud mám informace ze Slovenska, tak na slovenských předávacích stanicích jsou tlaky běžné a odpovídají kontraktům."
Bezpečnost dodávek plynu České republice zajišťují smlouvy s ruským a také s norským dodavatelem a systém podzemních zásobníků, ve kterých je dostatek plynu na celé zimní období. "Samozřejmě jsme připraveni na situaci, kdyby k omezení došlo. Podniky a domácnosti se v tuto chvíli nemusí ničeho obávat," ujistil ministr průmyslu Milan Urban.