Spratlyho ostrovy v Jihočínském moři se mohou stát rozbuškou budoucí války

Diplomatická bitva o sporné ostrovy v Jihočínském moři neutichá. Filipíny opět obvinily Čínu kvůli obsazování Spratlyho ostrovů, na které si činí nároky i další země. Manila v této souvislosti vyzývá k dodržování mezinárodních zákonů, zároveň si chce stěžovat v OSN. Podle Manily se Čína stále agresivněji snaží získat všechna sporná území v Jihočínském moři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybářské lodě

Rybářské lodě | Foto: Robert Mikoláš

„Ke slovní přestřelce ostatně došlo již před několika dny na Asijské bezpečnostní konferenci v Singapuru, kdy čínský ministr obrany nejprve prohlásil, že přináší mír, ovšem jeho slova následně zpochybnili šéfové resortu obrany z Vietnamu i z Filipín, kteří velmi podrobně vylíčili incidenty z poslední doby, kdy čínská plavidla za použití síly zasáhla proti rybářům. V jednom případě dokonce vypálila varovné výstřely směrem k filipínským lodím,“ říká východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O doutnajícím konfliktu vJihočínském moři mluvil na Radiožurnálu východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Jasným porušením dohody mezi Pekingem a sdružením zemí jihovýchodní Asie ASEAN z roku 2002 pak je snaha Číny o výstavbu blíže nespecifikovaných objektů na jednom z ostrovů, který si Filipíny nárokují.

Manile ale nezbývá, než protestovat diplomatickou cestou. Filipínské námořnictvo se totiž s čínským nemůže vůbec měřit.

Čína považuje Jihočínské moře za oblast svého strategického zájmu a proto buduje námořnictvo, včetně letadlové lodi nebo tajné základny pro jaderné ponorky.

„Chce z tohoto regionu vystrnadit Spojené státy, zároveň ale prosadit své zájmy na úkor zemí východní a jihovýchodní Asie. Vedle Filipín má spory také s Vietnamem, přestože obě země spojuje komunistické vedení i obchodní spolupráce,“ pokračuje Mikoláš.

Čínské námořnictvo několikrát zadrželo vietnamské rybáře, i proto se v Hanoji a v Ho Či Minově městě konaly protestní demonstrace, což je v totalitním komunistickém režimu něco naprosto výjimečného.

Nároky na Spratlyho ostrovy, které jsou kromě důležité polohy významné i nalezištěm ropy, si činí celkem šest států, včetně Malajsie nebo Taiwanu. Ostrovy se tak mohou stát rozbuškou budoucího konfliktu.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme