V Srbsku začaly volby. Favoritem je současný prezident Vučić a jeho Srbská pokroková strana

V Srbsku se v sedm hodin ráno otevřelo více než 8000 volebních místností, kde lidé rozhodnou o příštím prezidentovi, o složení parlamentu i o vedení hlavního města Bělehradu a dalších 13 měst a obcí. Jasným favoritem je dosavadní hlava státu Aleksandar Vučić, který usiluje o druhé funkční období. K jasnému vítězství má nakročeno také jeho konzervativně populistická Srbská pokroková strana (SNS), proti níž stojí částečně sjednocená opozice.

Bělehrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Srbska Aleksandar Vučić je zároveň favoritem letošních voleb. Stojí proti němu a jeho pokrokové straně částečně sjednocená opozice

Současný prezident Srbska Aleksandar Vučić je zároveň favoritem letošních voleb. Stojí proti němu a jeho pokrokové straně částečně sjednocená opozice | Zdroj: Reuters

Vučić je určující osobou srbské politické scény v posledních deseti letech, ve svých rukou za tu dobu soustředil téměř veškeré mocenské páky v zemi. Při svém prvním zvolení v roce 2017 získal hned v prvním kole 55 procent hlasů a aktuální sondáže napovídají, že ani letos nebude nutné pořádat druhé kolo.

Ve volbách do Skupštiny z roku 2020, které většina opozice bojkotovala, získala Srbská pokroková strana (SNS) bezmála 61 procent hlasů a i letos jí průzkumy přisuzují přes 50 procent hlasů.

Koalice Sjednocení

Většina tradičně rozdrobené demokratické opozice jde tentokrát do parlamentních voleb společně v koalici Sjednoceni pro vítězství Srbska. Postavila rovněž prezidentského kandidáta, kterým je bývalý náčelník generálního štábu Zdravko Ponoš.

Srbové v Putinovi vidí spojence kvůli Kosovu. Je to křivda, se kterou se nevyrovnali, míní Igor Blaževič

Číst článek

Jeho šance proti Vučićovi jsou nicméně pokládány za mizivé. Naděje na zisk postu starosty v Bělehradě se v posledních týdnech kampaně tenčily také pro společného opozičního kandidáta Vladetu Jankoviče.

Kvůli odmítavému postoji vlády v Prištině se letos neotevřely volební místnosti v Kosovu. Tamní Srbové a další kosovští obyvatelé s právem hlasovat - v úhrnu asi 100.000 lidí - mohou odevzdat hlas v srbských okresech přiléhajících ke Kosovu.

Na „supervolební den“ dohlíží více než 4000 pozorovatelů z domácích nevládních organizací, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Rady Evropy a poprvé také z delegace Evropského parlamentu. Volební místnosti se uzavřou v osm hodin večer. První odhady výsledků se očekávají už o hodinu později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme