Podle OBSE se v Polsku v roce 2023 stalo o čtvrtinu méně přestupků a trestných činů spojených s nenávistí než v předchozím roce. To ale rozporují jiné neziskové organizace.
Volby podle ústřední volební komise vyhrála dosavadní vládnoucí strana Gruzínský sen. Opozice a Západ tvrdí, že tato strana vede autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem.
Na nesrovnalosti při volbách už upozornila pozorovatelská mise Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě. Ta zaznamenala praktiky jako například kupování hlasů nebo zastrašování voličů.
„Očekávám, že vláda vyhlásí nové parlamentní volby a anuluje ty, kvůli kterým protestujeme. Jejich výsledky jsou ukradené, nelegitimní a nezákonné,“ uvedl jeden z protestujících.
„Je to i problém v případě humanitární práce, protože Rusko nedávno odmítlo být součástí monitorovací platformy, ze které humanitární pracovníci získávají informace o bezpečnosti.“
Martin Kulíšek poslední dva roky vedl jednu z kanceláří civilní mise Evropské unie. Ta spolupracovala s místními policisty, celníky nebo kontrarozvědkou a nově radí s vyšetřováním válečných zločinů.
Hlasování opakovaně provázely zprávy o nucené účasti a dalších volebních podvodech. Moskvou ovládané oblasti navíc v uplynulých měsících kvůli válce opustila značná část jejich obyvatel.
Dvojice mužů působila pro pozorovatelskou misi, kterou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě na Ukrajinu vyslala roku 2014 poté, co separatisté odstartovali povstání na východě země.
OBSE svoji misi na Ukrajině zahájila v roce 2014 poté, co Ruskem podporovaní separatisté odstartovali povstání na východě země a vypukl tam konflikt mezi nimi a ukrajinskými ozbrojenými silami.
Dopouštějí se ruští vojáci na Ukrajině válečných zločinů? K čemu dospěla expertní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě? Budou viníci někdy potrestáni?
„Ruské počínání má za cíl systematicky a souvisle vyhlazovat ukrajinský lid, upřít mu právo na sebeurčení a nezávislý vývoj,“ stojí v textu, pro který hlasovalo 363 zákonodárců ze 450.
Maďarský premiér Viktor Orbán přesvědčivě zvítězil v parlamentních volbách. Vládní strana Fidesz v nich získala přes 53 procent a udržela si ústavní většinu.
Přípravy na volební den Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ocenila jako „profesionální a efektivní“, samotné hlasování se podle organizace uskutečnilo „dobře“.
Srbové rozhodnou o příštím prezidentovi, o složení parlamentu i o vedení hlavního města Bělehradu a dalších 13 měst a obcí. Proti vládní straně stojí částečně sjednocená opozice.
Vyšetřování se bude týkat období od 21. listopadu 2013 do současnosti, tedy od dne, kdy na Ukrajině vypukly protesty proti odmítnutí dohody s EU tehdejší proruskou vládou.
Máme za sebou zajisté skoro osm desetiletí míru, ale nemáme mechanismus nebo nástroj, jak zastavit psychopatického diktátora, který si usmyslí, že poteče krev.
Jsem přesvědčen, že podniknout velkou ofenzivu proti takové zemi je mimořádně těžké a rozhodně by se neobešla bez obrovských ztrát na obou stranách, komentuje napětí kolem Ukrajiny Petr Pavel.
Na východě Ukrajiny přibývá ozbrojených incidentů, při nichž v sobotu ukrajinská armáda přišla o dva vojáky, pozorovatelé OBSE napočítali stovky případů porušení příměří.
Běloruský autoritářský lídr Alexandr Lukašenko vypsal referendum na 27. února. Hlavní tvář běloruské opozice Svjatlana Cichanouská označila hlasování za nezákonné.
„S cílem přinutit nepřítele k ukončení palby byl použit Bayraktar. Dron nepřeletěl frontovou linii a řízenou bombou zničil jedno z děl ruských okupačních vojsk,“ uvedl ukrajinský generální štáb.
Separatisté blokádu zahájili před víc jak týdnem v reakci na zajetí jednoho z jejich vojáků ukrajinskou armádou. Požadovali, aby OBSE pomohla zajistit vojákovo propuštění.
Polsko v srpnu na hranici s Běloruskem začalo stavět plot z ostnatého drátu, zeď vybavená monitorovacím systémem a zařízením pro detekci pohybu má bezpečnost v této oblasti zvýšit.
Parlamentní volby vyhrála prokremelská strana Jednotné Rusko, která si ve Státní dumě navíc udržela dvoutřetinovou většinu. Podle odborníka to je očekávatelný výsledek, který ale neodpovídá realitě.
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Oproti dřívějšku ale tentokrát už nejsou kamerové záznamy z volebních místností volně dostupné komukoliv, omezený počet přístupů mají i samotní kandidáti a politické strany.
„Rozdávání úplatků voličům, nejrůznější manipulace a pronásledování kritiků režimu – to jsou volební taktiky Putina a jeho strany pro volby v roce 2021,“ tvrdí komentátor Fjodor Krašeninnikov.
Resort tak učinil měsíc před tím, než budou Rusové volit nové složení parlamentu. Tento krok je součástí zásahu úřadů proti nezávislým médiím a aktivistům před volbami, poznamenala agentura AP.
Sadyr Žaparov vyhrál podle očekávání se ziskem 79,2 procent hlasů. Voliči kromě nové hlavy státu rozhodli i o změně ústavy. Ta posílí pravomoci hlavy státu.