„Srbsko není jen strategický partner Ruska, Srbsko je také ruským spojencem. To je důvod, proč je na nás tlak ze strany Západu obrovský,“ řekl Putinovi vicepremiér Aleksandar Vulin.
Srbsko nepřímo dodalo Ukrajině výzbroj v hodnotě 800 milionů eur (19,9 miliardy korun). Dodávky představují větší pomoc, než jakou třeba poskytl kterýkoliv ze tří pobaltských států.
Prezident Aleksandar Vučić řekl, že chce, aby těžba splňovala náročné požadavky na ochranu přírody a aby celý řetězec zpracování lithia byl v Srbsku, a to včetně výroby baterií či elektromobilů.
Většina čínských projektů na Balkáně je spojená s iniciativou Nová hedvábná stezka. Ke konci roku 2021 země stála za více než 130 z nich, zhruba polovina spadala v různých fázích realizace pod Srbsko.
Na nesrovnalosti při volbách už upozornila pozorovatelská mise Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě. Ta zaznamenala praktiky jako například kupování hlasů nebo zastrašování voličů.
Srbské opoziční hnutí Srbsko proti násilí trvá na tom, že volby byly zmanipulované. Mohou demonstranti v Bělehradu dosáhnout svých požadavků? A může se Srbsko v dohledné době stát členem EU?
„Očekávám, že vláda vyhlásí nové parlamentní volby a anuluje ty, kvůli kterým protestujeme. Jejich výsledky jsou ukradené, nelegitimní a nezákonné,“ uvedl jeden z protestujících.
Ústřední volební komisi obviňují, že pracuje na objednávku vládnoucí SNS. Opozice žádala opakování voleb ve všech okrscích, celostátní volební komise nařídila opakovanou volbu jen v malé části okrsků.
„Momentálně se nedá čekat, že by došlo k nějakým změnám, naopak jde o potvrzení současného Srbska. Opozice ale dokázala oproti předchozím letům navzdory porážce zabodovat,“ říká balkanolog.
Srbsko má nejnižší míru legislativní shody s EU ze všech balkánských uchazečských států. „Důvod jsou jeho vztahy s jinými partnery, konkrétně s Ruskem a s Čínou,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz analytik.
Vývoz se podle novinářů týká zboží od traktorů až po elektroniku. Například srbská společnost Kominvex v roce 2022, kdy začala vyvážet do Ruska, zvýšila své zisky více než tisícinásobně.
Srbský prezident rozpustil parlament v reakci na protivládní protesty. Demonstrace vyvolaly dvě hromadné vraždy z letošního května. Předčasné volby budou v polovině prosince.
Veškerý Vulinův majetek a podíly na majetku ve Spojených státech nebo v držení či pod kontrolou amerických státních příslušníků budou podle amerického ministerstva financí zablokovány.
Protestující v Bělehradu zablokovali jednu z hlavních dálnic a požadovali odchod vlády, kterou obviňují z toho, že dopustila „kulturu násilí“, která podle nich vedla i k dvojici masových střeleb.
Měsíc poté, co třináctiletý chlapec střílel v bělehradské škole, protestují desetitisíce lidí proti srbské vládě. Demonstrující mimo jiné požadují zastavení vysílání pořadů, které propagují násilí.
Desítky členů mezinárodních jednotek KFOR, které dohlížejí na udržení míru v Kosovu, v úterý opět hlídají radnice na severu země. Při pondělních střetech byla zraněna necelá stovka lidí.
Nedávné hromadné střelby v Srbsku přiměly část společnosti k protestům a část demonstrantů žádala i odstoupení Vučiče. Vučičovi příznivci se kromě pátku sešli i minulý týden.
„Pan prezident avizoval, že zaprvé se rozšíří policejní sbor o 1200 členů do 6 měsíců. Každá škola bude mít zajištěnou ochranu,“ řekl velvyslanec v Srbsku Tomáš Kuchta.
Srbsko je jednou z mála zemí v Evropě, které na Rusko neuvalily sankce po zahájení invaze na Ukrajinu. O dodávkách srbských zbraní Ukrajincům již v minulosti média psala, Bělehrad je ale popřel.
V ponděli se v Bruselu setkají srbský prezident Aleksandar Vučić s kosovským premiérem Albinem Kurtim. Jednat budou o normalizaci vztahů mezi dvěma státy.
Twitter obletělo video exposlance Zvonimira Steviće. Během jednání o mezinárodních vztazích vyhledával obsah pro dospělé. Kritizovali ho nadřízení i koaliční partneři.
Srbský prezident Aleksandr Vučič se setkal s prezidentem Milošem Zemanem při příležitosti otevření Českého domu v Bělehradě. Shodli v otázce ukrajinské národní integrity.
Prezidenti podepsali memorandum, ve kterém se Srbsko zavazuje budovu Česku věnovat. V budově budou sídlit Česká centra, organizace, firmy a krajané. Mohl by sloužit i pro výstavy nebo sportovní akce.