Střelba v Atlantě otřásla asijskou komunitou v USA. Útočník čin vysvětlil problémy se závislostí na sexu
Za útoky na masážní a kosmetické salony poblíž americké Atlanty policie obvinila jednadvacetiletého Roberta A. Longa. Ačkoli jeho motiv podle policie zůstává neznámý, útočník za příčinu označil své problémy se závislostí na sexu. Střelba, při níž zemřelo osm lidí, včetně šesti žen asijského původu, ale zároveň vyvolala pobouření a šok v asijské komunitě, která je podle amerických médií stále častějším terčem nenávistných činů.
Jednadvacetiletý Robert Aaron Long se k činům přiznal. Při výslechu podle policie odmítl, že by zabíjel z nenávisti vůči Asiatům, a hovořil o snaze uspokojit své sexuální touhy. Vyšetřovatelé nicméně uvedli, že rasové zabarvení zločinu nevylučují, napsal deník The New York Times (NYT).
Při střelbě v kosmetických salonech u Atlanty zemřelo nejméně osm lidí. Policie zadržela 21letého muže
Číst článek
„Nejspíš má problémy, které považuje za závislost na sexu, a tyto lokace vnímal jako pokušení, kterého se chtěl zbavit,“ uvedl podle serveru BBC News Jay Barket z policejního sboru v Cherokee County. Pachatel pak podle vyšetřovatelů chtěl v útocích pokračovat i na Floridě, na cestě byl však zadržen.
‚Má zbraň‘
První výstřely měly padnout v úterý v 17.00 tamního času (22.00 SEČ) v masážním salonu ve městě Acworth. Na místě zemřeli dva lidé a tři další skončili v nemocnici. Svým zraněním následně podlehli dva z nich.
Přibližně o hodinu později policie mířila do salonu krásy na severovýchodě Atlanty kvůli hlášení o probíhajícím vloupání. Na tísňovou linku v té chvíli zavolala žena, která se dle svých slov před útočníkem schovala. „Má zbraň. Prosím, přijďte,“ řekla do telefonu. Policie našla na místě po svém příjezdu tři zastřelené ženy.
O chvíli později byli strážníci zavoláni do salonu přes ulici, kde zemřela další žena. „Přišel sem nějaký muž a slyšeli jsme výstřely. Před dveřmi někdo omdlel. Všichni jsme vyděšení,“ uvedla svědkyně v telefonátu na linku 911.
K identitě podezřelého se policie následně dostala přes záběry bezpečnostních kamer a fotografii poté zveřejnila. S identifikací Roberta Aarona Longa pomohli i jeho rodiče. Zatčen byl přibližně 150 mil jižně od Atlanty.
Útoky na asijskou komunitu
Úterní incident podle listu v komunitě obyvatel USA s asijskými kořeny rozvířil pobouření a strach. „Motiv zatím neznáme, co však víme, je to, že asijsko-americká komunita dnes zažívá obrovskou bolest. Útoky proti ní z poslední doby jsou neamerické. Musí přestat,“ uvedl ve středu na twitteru americký prezident Joe Biden.
Jill and I are keeping everyone impacted by the shootings in Atlanta in our prayers. We don’t yet know the motive, but what we do know is that the Asian-American community is feeling enormous pain tonight. The recent attacks against the community are un-American. They must stop.
01:20 – 18. 03. 2021
Už v minulých týdnech v USA politici a média hovořili o zvýšené intenzitě projevů nenávisti vůči lidem asijského původu související s rozšířením covidu-19, za které mnozí dávají vinu Číně. Z různých koutů země v posledních měsících přicházejí zprávy o verbálních či fyzických útocích na příslušníky dané etnické menšiny, která tvoří něco přes jednu dvacetinu obyvatelstva.
Celkem bylo od loňského března do konce února nahlášeno 3795 nenávistných útoků, uvedla tento týden organizace Stop AAPI Hate, která má v názvu zkratku pro „asijské Američany a lidi z tichomořských ostrovů“. Většinu registrovaných případů podle ní tvořilo slovní obtěžování, zatímco přibližně 11 procent incidentů zahrnovalo fyzické napadení.
„Zatím se mě to nedotklo, ale je hrozné, že je to namířené proti Asiatům,“ řekl po úterních událostech agentuře AFP mladík s čínskými kořeny žijící v Atlantě. Uvedl, že po útocích má „trošku strach“.
Většina útočníků z Kapitolu nebyla podle studie organizovaná. Radikalizovali se Trumpovi příznivci
Číst článek
Zvýšený počet projevů nenávisti mnozí včetně Stop AAPI Hate spojují s vystupováním bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který o koronaviru SARS-CoV-2 od počátku mluví jako o „čínském viru“. K této rétorice se loni přihlásil i velitel policie v okrese Cherokee County Jay Baker, který ve středu sklidil kritiku za vyjádření, že údajný útočník Long měl v úterý „velmi špatný den“. Následně americká média zjistila, že před rokem na facebooku propagoval trička s nápisem „covid-19, importovaný virus z Číny“.
Policejní kontroly
Policejní sbory v Atlantě a dalších městech po úterní střelbě posilují přítomnost v ulicích. V San Franciscu policie oznámila intenzivnější hlídkování v převážně asijských čtvrtích v souvislosti s „alarmujícím vzestupem protiasijského násilí z posledních týdnů“. Ve středu v kalifornském městě neznámý pachatel napadl jednoho muže a jednu ženu s asijskými kořeny, informovala televize CNN.
Podobné opatření přišlo také v New Yorku. Podle NYT místní policejní sbor registroval za loňský rok 28 nenávistných zločinů s oběťmi asijského původu. V roce 2019 zaznamenal pouze tři.