Střelec na Trumpa dříve čelil více než 100 obviněním. Podle exprezidenta ‚věřil rétorice Bidena a Harrisové‘
Muž podezřelý z nedělního pokusu o atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa si v pondělí u federálního soudu na Floridě vyslechl dvě obvinění týkající se nelegálního držení střelné zbraně. Ryan Wesley Routh čelí podle agentury AP obvinění, že vlastnil střelnou zbraň, přestože byl v minulosti odsouzen za zločin, a že tato zbraň měla odstraněné výrobní číslo.
Trump, který usiluje o návrat do Bílého domu v listopadových prezidentských volbách, mezitím další pokus o atentát na svou osobu v rozhovoru s televizí Fox News přičetl rétorice svých politických rivalů. Podle ředitele americké Tajné služby Ronalda Roweho podezřelý při údajném pokusu o atentát vůbec nevystřelil.
Osmapadesátiletý Routh byl v pondělí předveden před soud ve West Palm Beach na Floridě v poutech a modré vězeňské kombinéze a usmíval se, když hovořil se svým právníkem. Podle agentury AP je možné, že proti podezřelému budou vznesena další vážnější obvinění, jelikož vyšetřování incidentu pokračuje.
V Trumpově blízkosti se střílelo, podle FBI šlo o pokus o atentát. Pachatele policie zadržela
Číst článek
Před soudem muž podle AP odpověděl na otázky, které se týkaly jeho povolání a příjmů. Jeho advokát po slyšení odmítl případ komentovat. Prokuratura požádala, aby Routh zůstal ve vazbě s tím, že v jeho případě hrozí útěk. Další slyšení byla stanovena na konec září.
„Budeme neúnavně pracovat na zajištění odpovědnosti a do vyšetřování zapojíme všechny dostupné prostředky,“ uvedl v prohlášení americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.
Floridský guvernér Ron DeSantis, jeden z Trumpových soupeřů v republikánských primárkách, mezitím uvedl, že Florida provede vlastní vyšetřování toho, jak se Routh mohl dostat tak blízko k exprezidentovi.
Podle AP Routh ještě do roku 2020 na sociálních sítích vyjadřoval podporu Trumpovi, ale později na něj změnil názor a začal podporovat prezidenta Joea Bidena a viceprezidentku Kamalu Harrisovou.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pondělí novinářům potvrdil, že podezřelý byl aktivní na internetu, a to je nyní předmětem vyšetřování. Úřad dále uvedl, že v tuto chvíli nemá informace o tom, že by podezřelý jednal ve spolupráci s někým dalším.
Jedenáct hodin
Prozatímní šéf Tajné služby Rowe v pondělí uvedl, že podezřelý nevystřelil. Tajná služba má v USA na starosti ostrahu vysoce postavených politiků. Podezřelého muže spatřil jeden z agentů Tajné služby a začal po něm střílet. „Podezřelý, který na bývalého prezidenta neviděl, nestřílel,“ potvrdil Rowe na pondělní tiskové konferenci ve West Palm Beach.
Trump v neděli hrál golf na svém hřišti u floridského resortu Mar-a-Lago, když si členové jeho ochranky všimli hlavně pušky trčící z živého plotu a začali na ozbrojeného muže střílet. Routh z místa ujel a policie jej dopadla později.
‚Ulevilo se mi, že je bývalý prezident v pořádku‘. Biden ocenil práci tajné služby po střelbě nedaleko Trumpa
Číst článek
Na místě nechal zbraň, dva batohy a GoPro kameru. Záznamy polohy Routhova mobilu podle obžaloby ukazují, že podezřelý byl u Trumpova golfového hřiště už přibližně jedenáct hodin předtím, než jej odhalila exprezidentova ochranka.
„Mobilní telefon Ryana Routha se nacházel v blízkosti výše popsané oblasti podél stromořadí přibližně od 1.59 do přibližně 13.31 hodin dne 15. září 2024,“ stojí podle amerických médií v obžalobě.
Ze soudních záznamů vyplývá, že Routh byl opakovaně odsouzen, podle informací agentury AP jej soud v Severní Karolíně v roce 2002 shledal vinným poté, co se u něj našlo kradené zboží. Televize NBC News uvedla, že Routh byl téhož roku jako 36letý shledán vinným z nelegálního držení dlouhé opakovací zbraně a že ujel od dopravní nehody.
Podle soudních záznamů bylo proti Routhovi v Severní Karolíně vzneseno více než 100 obvinění, většina z nich v okrese Guilford. Jak jednotlivé případy dopadly, se NBC News zjistit nepodařilo. Stanice rovněž uvedla, že nenašla záznamy o tom, zda a kolik času Routh strávil za mřížemi.
‚Zevnitř i zvenčí‘
Trump v pondělí v rozhovoru se stanicí Fox News věc přičetl vyjádřením svých politických rivalů. Podle exprezidenta podezřelý „věřil rétorice Bidena a Harrisové“ a zachoval se podle toho.
„Kvůli jejich rétorice se po mně střílí, přitom já jsem ten, kdo zemi zachrání, a oni jsou ti, kdo zemi ničí - jak zevnitř, tak zvenčí,“ uvedl Trump o Harrisové a Bidenovi.
Agentura AP v této souvislosti píše, že Trumpův tón je tentokrát jiný než po prvním atentátu v červenci v Pensylvánii, při němž utrpěl poranění ucha. Exprezident tehdy vyzýval k jednotě, a to i na následném republikánském nominačním sjezdu.
Biden po nedělním incidentu vyjádřil úlevu, že je Trump v pořádku, a uvedl, že v USA není místo pro politické násilí. Později řekl novinářům, že Tajná služba „potřebuje větší pomoc“.
Kampaň Harrisové, která se s Trumpem utká v listopadové volbě, se podle televize CNN nebude k nedělnímu incidentu politicky vyjadřovat a jakékoliv prohlášení se ponese ve stejném duchu jako dosavadní vyjádření Bílého domu. „Toto není politický moment,“ uvedl poradce kampaně demokratické kandidátky na prezidentku USA.