Střelec z Osla půjde na 30 let do vězení. V roce 2022 zabil u gay baru dva lidi a dalších devět zranil

Norský soud ve čtvrtek poslal na 30 let za mříže Zaniara Matapoura, který byl obviněn z terorismu kvůli střelbě u gay baru v metropoli Oslu v červenci 2022. Incident si vyžádal dva mrtvé a devět vážně zraněných. Píše to s odkazem na norská média agentura Reuters.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norský soud ve čtvrtek poslal na 30 let za mříže Zaniara Matapoura, který byl obviněn z terorismu kvůli střelbě u gay baru v metropoli Oslu v červenci 2022

Norský soud ve čtvrtek poslal na 30 let za mříže muže, který byl obviněn z terorismu kvůli střelbě u gay baru v Oslu (ilustrační foto) | Foto: NTB/Lise Aserud | Zdroj: Reuters

Matapourův pobyt ve vězení může být prodloužen na neurčito, pokud bude odsouzený i nadále představovat hrozbu pro společnost. Výše trestu je v souladu s tím, co požadovala obžaloba.

Breivik znovu žaluje Norsko kvůli porušování práv. Vadí mu přísná izolace i kontrola korespondence

Číst článek

Pětačtyřicetiletý Matapour, který pochází z Íránu a má norské občanství, přísahal věrnost Islámskému státu asi 50 minut předtím, než svůj útok započal, uvedla podle agentury AP prokuratura. Útok se odehrál v noci na 25. července 2022, kdy měl Oslem projít průvod za práva komunity LGBT+.

Místem činu byl prostor před nočním klubem London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky této komunity, a okolní ulice. Dva lidi Matapour zastřelil, krom devíti těžce zraněných ještě 25 poranil lehce, poté ho přítomní přemohli a předali policii.

Podle prokurátora Sturly Henriksböa obžalovaný Matapour vystřelil do davu deset dávek z automatické zbraně a osm ran z další zbraně. Průvod za práva komunity LGBT+ byl následně zrušen a policie začala čin vyšetřovat jako islamistický terorismus. Soudní řízení s Matapourem trvalo od března letošního roku.

„Je to velká úleva,“ řekl po vynesení rozsudku vedoucí podpůrné skupiny pro pozůstalé a příbuzné obětí Espen Evjenth norské veřejnoprávní televizi NRK. Advokáti Matapoura a zástupci obžaloby nebyli bezprostředně k dispozici, aby se k rozsudku vyjádřili.

Slovní útoky i výhrůžky. LBGT+ komunita se stále potýká s diskriminací, v práci ji zažil každý sedmý

Číst článek

Nezávislé vyšetřování reakce úřadů dospělo v roce 2023 k závěru, že policie mohla útoku zabránit, kdyby jednala na základě tipu zahraniční zpravodajské služby.

Rozsudek padl několik dní po letošním pochodu hrdosti zástupců LGBT+ komunity v Oslu, který mimo jiné uctil a připomněl oběti útoku z roku 2022.

Letošního ročníku se zúčastnilo odhadem 70 000 lidí, což odpovídá deseti procentům obyvatel Osla. Jedná se o menší počet než loňských rekordních 90 000 pochodujících.

Norsko je relativně bezpečná země, před 13 lety jí ale otřásl útok pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika. Ten 22. července 2011 nejprve ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme