Studenti v Hongkongu protestují proti zavádění čínské komunistické propagandy do výuky
Už pátý den pokračují v Hongkongu protesty tisíců studentů a učitelů před budovou hongkongské vlády. Demonstracemi a hladovkami bojují proti zavedení povinné výuky čínského vlastenectví. Tamní obyvatelé se bojí, že výuka bude sloužit k ovlivňování dětí a podpoře komunismu.
Nový předmět o čínském vlastenectví by měly v Hongkongu letos povinně vyučovat všechny základní školy. Od příštího roku se k nim mají přidat i na školách středních.
Obyvatelé bývalé britské kolonie se ale bojí, že hodiny budou využívány k vymývání mozků dětí a propagaci komunistické strany. To ale místní vláda popírá a tvrdí, že výuka má jen posílit čínskou národní hrdost.
Na demonstraci studentů v Hongkongu natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková
Podporu tomuto hnutí učitelů a žáků už vyjádřili na sociálních sítích i aktivisté z Tchaj-wanu a někteří čínští disidenti, žijící v zahraničí.
Demonstrující studenti a učitelé ale s tímto tvrzením nesouhlasí a předmět považují za propagaci komunistické strany a komunismu. Řečníci se už od soboty střídají v plamenných projevech o hrozící ztrátě svobody a vymývání mozků, stovky nespokojených učitelů, studentů i rodičů jim bedlivě naslouchají.
„Jak vím, v osnovách národní a občanské výchovy je mnoho látky, kterou mohou učitelé snadno vymývat mozky mladé generaci. Musíme se tedy proti takovému předmětu postavit a jeho zavedení do škol rázně odmítnout,“ říká lídr studentské unie Marc, který patří k organizátorům demonstrací.
Jeho přesvědčení sdílejí i další mladí studenti, kteří se okolo něj sdružují. Než jim Marc začne rozdávat úkoly, nezapomene ještě vyzdvihnout důležitost britského vlivu na zdejší školství.
„Svobodě slova a kritickému myšlení nás naučili Britové v době, kdy byl Hongkong jejich kolonií. A my tyto demokratické principy teď musíme střežit a uchovat,“ upozorňuje Marc.
S jeho slovy souhlasí i jeden z přítomných diváků, postarší muž hongkongské národnosti: „Myslím si, že tyto demonstrace jsou pro svobodný Hongkong možnou budoucností. Budou-li jakékoliv další hromadné akce, jistě se přidám.“
Po úspěchu sobotní demonstrace, na kterou přišlo asi 40 tisíc lidí, uvažují organizátoři o další akci. Prozatím se ale raději klidně setkávají a vedou mítinky.
Zatím se chtějí jen do své centrály, jak plácku u budovy vlády říkají, každý večer vracet a založit tady jakési hnutí. „Prostě tady zůstaneme, dokud si vláda nerozmyslí zavádět tenhle předmět,“ slibuje Marc.