Summit nezúčastněných zemí skončil pro Íránce zklamáním. Mursí ani Pan Ki-mun je nepodpořili
V Íránu skončil summit Hnutí nezúčastněných zemí, od kterého si Teherán sliboval triumfální vystoupení z mezinárodní izolace. Do země skutečně přijeli zástupci 120 zemí a mezi hosty nechyběl ani egyptský prezident Mursí a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Politika Íránu ale nakonec utržila tvrdou ránu.
Pro Íránce musí být summit Hnutí nezúčastněných zemí zklamáním. Ze židlí je podle všeho zvedly projevy jak generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, tak egyptského prezidenta Muhammada Mursího.
Pan Ki-mun ve svém projevu například přímo kritizoval státy, které zpochybňují holocaust a vyhrožují Izraeli. Řekl, že je to zcela nepřípustné. Zcela výslovně přitom nezmínil Írán, každému ale bylo jasné, že mluví právě o hostitelské zemi.
Hlavní body summitu Hnutí nezúčastněných zemí v Íránu detailně přiblížil blížkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Při jedné přednášce také Pan Ki-mun dokonce vyzval íránské vedení k propuštění politických vězňů.
Egyptský prezident Mursí byl v Íránu jen na pár hodin, i tak se stihl vyjádřit k řadě témat včetně syrské občanské války. Mursí v Íránu zdůraznil, že je morální povinností podporovat syrskou opozici. Teherán přitom otevřeně podporuje vládnoucí režim prezidenta Bašára Asada.
Íránci se k projevům obou zmíněných oficiálně nevyjadřovali, íránská média si pak například z politiky Mursího vybrala jen zmínku o tom, že odmítá západní intervenci v Sýrii. A to samozřejmě proto, že Írán je proti ní také.
Tam, kde třeba Mursí ve svém projevu kritizoval vládnoucí syrský režim, oficiální tlumočník íránské televize dokonce zcela nepokrytě do perštiny překládal, že mluví o Bahrajnu. Mursího projev tak kompletně překroutil.