Švédský král má jen reprezentativní roli, ale Švédové by monarchii neměnili
Švédské království existuje už přes tisíc let. V čele této skandinávské země stojí Karel XVI. Gustav, následníkem trůnu pak je korunní princezna Viktorie. Dnes už sice panovník má ve Švédsku jen symbolickou roli, přesto podle ústavy zůstává nejvyšším civilním i vojenským představitelem.
Na nádvoří před královským palácem se mění stráže a je to taková malá vojenská přehlídka. Vždy o víkendu se konají s plnou parádou, nechybí jezdci na koních, všichni jsou samozřejmě ve slavnostních uniformách.
„Samozřejmě je to čest sloužit králi, je to výjimečné,“ svěřuje se velitel stráže, která hlídá oficiální sídlo panovníka. A tím je už od roku 1973 Karel XVI. Gustav.
„Myslím si, že je celkem přísný, ale to musí být. Přísný a trochu odměřený, jinak je však hrozně fajn,“ líčí panovníka velitel jeho stráže. Ještě v roce 1996 podporovalo monarchii 70% Švédů, od té doby počet příznivců království klesá, pro mnohé lidi ale panovník zůstává důležitým symbolem.
„Je to tradice, je součástí naší historie, prostě ke Švédsku patří,“ říká postarší paní. Příznivce ovšem má i mezi příslušníky mladé generace. „Je hezké mít královskou rodinu, která zemi reprezentuje v zahraničí,“ dodává asi dvacetiletá učitelka s tím, že není důležité, že král de facto nemá žádnou moc.
Šéf královského protokolu v této souvislosti ale připomíná, že panovník i nadále zůstává oficiální hlavou státu. „Přijímá zahraniční velvyslance, kteří mu předávají pověřovací listiny. A tento slavnostní akt se koná právě v královském paláci. Bez toho by tu nemohli své země zastupovat. Panovník se tady také setkává s nejvyššími volenými představiteli státu, protože musí být o dění v zemi informován,“ dodává šéf protokolu.