Syrští povstalci opustili čtvrť Bábá Amr v Homsu, obsadila ji armáda

Syrští povstalci vyklidili pozice v Homsu. Po téměř měsíci bombardování opustili čtvrť Bábá Amr, kterou následně obsadila syrská armáda. V místě podle syrských opozičních zdrojů zahynulo 17 osob. Rada OSN pro lidská práva odsoudila násilí v Sýrii a vyzvala režim prezidenta Bašára Asada k jeho ukončení. Také žádá, a žádá, aby Damašek umožnil přístup do země humanitární zástupkyni OSN Valerii Amosové. Podle agentury Reuters o tom informovalo francouzské zastoupení při OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští povstalci se stahují ze čtvrti Bábá Amr města Homs.

Syrští povstalci se stahují ze čtvrti Bábá Amr města Homs. | Zdroj: Reuters

Do Damašku míří zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii Kofi Annan. Chce přesvědčit syrského prezidenta Assada, aby spolupracoval se světem při řešení syrské krize.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil ve Světě o desáté na Rádiu Česko vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

Nejdříve ale Annan míří do sídla Ligy arabských států v Káhiře, kde chce projednat společný postup všech zúčastněných. Se Sýrií musí jednal jediný prostředník. Jinak je mise předurčena k neúspěchu, soudí Kofi Annan.

Zatímco svět mobilizuje k diplomatických jednáním, v Sýrii se dál bojuje. Po měsíci ostřelování vládními vojsky se povstalci stáhli z města Homs. Ve čtvrti Bábá Amr zůstaly asi 4 tísíce posledních civilistů, a právě s ohledem na jejich bezpečí vyklidili povstalci své pozice. Armádu vyzývají, aby se nemstila na obyčejných lidech.

Do syrského Homsu dorazil konvoj Červeného kříže

Číst článek

Tvrdí, že se vládní oddíly pustily do razií v domech a do zatýkání. Armádní zdroje naopak prohlašují, že vojáci civilistům v homské čtvrti Bábá Amr rozdávají potraviny a pátrají po zahraničních novinářích, kteří ve čtvrti uvízli.

Syrský exil chce povstalcům dodávat zbraně

Syrská exilová opozice prohlásila, že bude organizovat dodávky zbraní povstalcům a koordinovat jejich činnost. Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra to ale v nepřehledné situaci v zemi půjde velmi těžko.

„Opozice není zdaleka jednotná. Jsou tam nejrůznější proudy od demokratů po radikální islamisty. Navíc vojenské schopnosti povstalců jsou diplomaticky řečeno velice slabé, takže to budou mít velice těžké,“ upozornil ve Světě o desáté na Rádiu Česko.

Dodal, že v případě dodávky zbraní je šance na úspěch velká. „Se syrskou opozicí spolupracuje většina arabských zemí, také řada západních států. Máme za to, že zbraně se do Sýrie pašují přes hranice s Irákem a Libanonem, a dokonce se už objevily informace o tom, že speciální jednotky některých zemí syrskou opozici cvičí. Nicméně jedna věc je dodávat zbraně, a druhá věc je naučit se s nimi zacházet a nějak je používat v moderní boj.“

Čtvrť Baba Amr v syrském Homsu | Foto: Reuters

Existuje ale obava, že zbraně by se mohly dostat i k islámským radikálům nebo i sympatizantům teroristické sítě Al-Kájda. Podle Visingra je oprávněná. „V opozici hrají významnou roli sunnitští muslimští radikálové a už se objevily zprávy, že se do Sýrie přesouvají bojovníci Al-Kájdy z Iráku,“ vysvětlil.

Všichni zahraniční novináři ze syrského Homsu už jsou v bezpečí

Číst článek

Představitelé OSN a Spojených států také vyjadřují znepokojení nad syrským arzenálem zbraní hromadného ničení. Podle Visingra jsou velké zásoby chemických zbraní v současnosti pod kontrolou nejloajálnějších jednotek Assadova režimu, takže jsou prý relativně v bezpečí, pokud je ovšem syrský prezident nepoužije. Pokud by ale byl svržen, mohli by se jich zmocnit muslimští fundamentalisté.

Vojenská situace v syrském Homsu

Jaromír Marek, Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme