Soud pustil na kauci stavbyvedoucího, který podle policie zavinil vlakové neštěstí na Tchaj-wanu

Tchajwanský soud propustil na kauci stavbyvedoucího, jehož nákladní automobil podle úřadů v pátek způsobil nejhorší železniční neštěstí v ostrovní zemi za 70 let. Muž je podle agentury Reuters podezřelý, že vůz řádně nezabrzdil, zřítilo se z náspu u staveniště nad kolejemi u železničního tunelu a narazil do něj expresní vlak, který vykolejil. Čtyři desítky ze 178 raněných skončily v nemocnici. Na místě neštěstí v sobotu truchlí pozůstalí.

Tchaj-Pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří z pozůstalých na místě volali: „Vrať se“

Někteří z pozůstalých na místě volali: „Vrať se“ | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Tchajwanské ministerstvo spravedlnosti v sobotu informovalo, že prokuratura požádala o zadržení muže na základě obvinění z usmrcení z nedbalosti. Soud ale později dotyčného propustil na kauci 500 tisíc tchajwanských dolarů (bezmála 390 tisíc Kč).

Muž nesmí osm měsíců opustit Tchaj-wan a musí se zdržovat ve městě Chua-lien. Prokuratura se hodlá proti rozhodnutí soudu odvolat.

Na Tchaj-wanu vykolejil vlak v tunelu. Při nehodě zemřelo nejméně pět desítek lidí

Číst článek

Dělníci v sobotu začali odstraňovat poměrně málo poškozenou zadní část soupravy, která zůstala vně tunelu. Rozdrcené části vlaku jsou stále uvnitř. Podle hasičů se patrně v části vlaku, která zůstala v tunelu, najdou další těla.

Přeživší v nemocnicích v sobotu navštívila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Vláda nařídila stažení vlajek na půl žerdi po dobu tří dnů na znamení smutku. Kondolenci nečekaně veřejně vyjádřil Si Ťin-pching, prezident Číny, která Tchaj-wan označuje za svou vzbouřenou provincii.

Nejmladší obětí neštěstí je šestileté děvčátko, nejstarší je 79letý muž, ukazuje vládní seznam zesnulých. Mezi mrtvými je podle tchajwanského ministerstva zahraničí jeden Američan a další občan Spojených států se pohřešuje. Francouzské zastoupení informovalo, že při nehodě zemřel i jeden Francouz.

Někteří z pozůstalých na místě volali: „Vrať se.“ Jiní k tunelu přinášeli osobní věci obětí, například dětskou panenku.

Neštěstí se odehrálo na počátku prodlouženého víkendu a vlak byl plný turistů a lidí mířících domů. Zhruba 150 lidí při nehodě utrpělo zranění. Podle úřadů jde o nejhorší železniční neštěstí, jaké se na tomto ostrově jižně od Číny stalo za více než 70 let. Dosud nejtragičtější železniční nehoda se v ostrovním státě udála v roce 1948, kdy v hořícím vlaku zemřelo podle odhadů 64 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme