Těžba břidlicového plynu se dostává na půdu Evropského parlamentu
Dobývání plynu z břidlicových vrstev bude rezonovat na jednání europoslanců. Výbor pro životní prostředí projedná zprávu polského poslance Boguslawa Sonika, která doporučuje průzkum a těžbu plynu. Mají se přitom ale dodržovat přísná opatření k ochraně přírody a využívat nejnovější poznatky a technologie.
Zpráva předkládaná poslancům říká, že rizika spojená s těžbou netradičních fosilních paliv se dají minimalizovat podobně jako u jiné důlní činnosti, tedy preventivními opatřeními, použitím nových technologií a nejosvědčenějších postupů.
Sociálnědemokratický europoslanec Pavel Poc chce na jednání parlamentního výboru poukázat na úskalí těžby břidlicového plynu.
Jde hlavně o ohrožení podzemních vod, i když zpráva poslance Sonika konstatuje, že hydraulické štěpení, tedy rozrušování horninových vrstev vysokým tlakem vody s chemikáliemi, dosud nikde kontaminaci zásob pitné vody nezpůsobilo.
Podle Poce ale hustě osídlená Evropa není to samé co Amerika. „Jít do takového rizika a speciálně u nás v Česku tímto způsobem vytvořit ohrožení podzemní vody, vytvořit si tektonická rizika v české kotlině, to je pro mne absolutně nepřijatelné,“ říká Poc.
Europoslanec za ODS Miroslav Ouzký naproti tomu zastává názor, že není možné se vzdát hledání nových zdrojů energie. Nepovolit alespoň průzkum ložisek břidlicového plynu by podle něj bylo nezodpovědné.