Tři minuty na daňové přiznání, 20 na založení firmy. V Estonsku lze prakticky vše vyřešit online
Tři minuty trvá v Estonsku podle tamních úřadů podat daňové přiznání a za 20 minut tam založíte novou firmu. To všechno díky vyřizování po internetu. V pobaltské republice funguje prakticky všechno online. Jako předsednická země Evropské unie by Estonsko chtělo udat stejný směr celé osmadvacítce. Jednat o tom budou v pátek v Tallinnu premiéři a prezidenti členských států na digitálním summitu.
Digitalizace v Estonsku zasahuje do všech oblastí lidského života. Základem je elektronický průkaz, plastová kartička o velikosti českého občanského průkazu s čipem, který umožňuje místním přístup prakticky ke všemu.
Stačí kartičku zasunout do počítače, zadat dva PIN kódy a Estonci mohou v online systému řešit daně, podat všechny potřebné dokumenty, dostat léky na předpis nebo si založit účet v bance.
Elektronická občanka a Kafka. Estonsko na cestě k digitální státní správě klopýtá
Číst článek
Systém má výhodu, že například při stěhování stačí změnit adresu v systému. Tak se to dozví banka, úřady a podobně. Není nutné změnu hlásit na deseti místech. Jediné, co nejde udělat elektronicky a musí u toho být Estonec osobně, je svatba, rozvod a prodej nemovitosti.
Estonci systému věří, je bezpečný a transparentní, šetří státní peníze a snižuje korupci. Alespoň tak estonský systém pro německý server Deutsche Welle popsal Gilles Feith z IT centra v Lucembursku.
Virtuální velvyslanectví
Estonsko nyní plánuje jako první země na světě otevřít také virtuální velvyslanectví, které bude sídlit v Lucembursku a země tam na server uloží strategicky nejdůležitějších státní dokumenty.
Nejsvobodnější je internet v Estonsku. Česko je na 23. příčce
Číst článek
Estonsko s Lucemburskem podepsalo bilaterální dohodu, pod kterou budou „velvyslanectví“ a estonská data chráněna stejně jako běžné ambasády.
To je možné díky Vídeňské úmluvě o diplomatických stycích z roku 1961. Bude to například znamenat, že k datům, která budou na „velvyslanectví“ uložená, nebudou mít přístup lucemburští úředníci, a servery budou zajištěny mezinárodní imunitou.
„V Estonsku volíme přes internet, platíme daně přes internet. Neexistuje prakticky nic, co neděláme online. Máme ale taky velice agresivního souseda a potřebujeme si být jistí, že cokoliv se stane na našem území v budoucnu, Estonsko zvládne,“ popsal pro Deutsche Welle Toomas Vaks, šéf kybernetické bezpečnosti estonského úřadu pro informační systémy.