Při náletech v syrské provincii Idlib zemřelo 33 tureckých vojáků, Ankara reagovala odvetnou palbu

Nálety syrské armády v severozápadní syrské provincii Idlib ve čtvrtek usmrtily 33 tureckých vojáků. Oznámil to guvernér sousední jihovýchodní turecké provincie Hatay Rahmi Dogan, který původně informoval o 22 a poté o 29 mrtvých. Dalších více než 30 vojáků bylo podle guvernéra zraněno, jejich stav je vážný. Podle agentury AP jde o nejvyšší počet tureckých vojáků zabitých v Sýrii za jediný den od začátku ofenzivy v Idlibu loni v prosinci.

Idlib (Aktualizováno: 4:19 28. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry bombardování z provincie Idlib z 28. května

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Ilustrační foto | Foto: White Helmets | Zdroj: Reuters

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která bojovou situaci monitoruje z Británie skrze své informátory v Sýrii, dříve informovala, že o život v Idlibu přišlo 34 tureckých vojáků. Po sdělení tureckého guvernéra turecká agentura Anadolu s odvoláním na turecké úřady informovala, že Turecko zahájilo odvetnou palbu ze vzduchu i země na cíle syrských vládních vojsk. O odvetné dělostřelecké palbě s odkazem na dva turecké bezpečnostní zdroje informovala také agentura Reuters.

Nebudeme už zastavovat uprchlíky mířící do Evropy, prohlásil vysoce postavený turecký činitel

Číst článek

Prezident Recep Tayyip Erdoğan v reakci na incident svolal do Prezidentského paláce schůzku bezpečnostních špiček, potvrdily agentuře Reuters dva turecké bezpečnostní zdroje.

Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad útokem znepokojení, píše agentura Reuters. „Stojíme za Tureckem, které je naším spojencem v NATO. Voláme po okamžitém ukončení této hrozné ofenzivy Assadova režimu, Ruska a sil podporovaných Íránem,“ uvedl zástupce ministerstva. Vyjádření podpořil také generální tajemník OSN António Guterres, který zároveň vyzval k okamžitému klidu zbraní. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj stále větší eskalace bojů. 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se setkal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Cavusogluem a rovněž odsoudil syrské a ruské nálety. Zároveň Stoltenberg vyzval Damašek a Moskvu, aby ofenzivu ukončily.

Tisíce vojáku do Sýrie

Ankara vyslala do severozápadní Sýrie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, kteří vzdorují ofenzivě Ruskem podporované armády syrského prezidenta Bašára Asada. Ve čtvrtek syrští povstalci dobyli zpět severosyrské město Sarákib.

Syrská armáda dobyla strategické město Sarákib. Turecko hrozí v případě dalšího postupu odvetou

Číst článek

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecko opakovaně žádá, aby se syrská armáda stáhla od jeho pozic v Idlibu. Prezident Recep Tayyip Erdoğan ve středu řekl, že Turecko z těchto míst neustoupí. Cílem syrské ofenzívy je kromě jiného zabezpečit klíčové trasy mezi Damaškem a severosyrskými městy, zejména Aleppem, druhým největším městem země. 

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme