V Ugandě jsou další dva lidé nakažení ebolou. Jsou ze stejné rodiny jako chlapec, který zemřel
V Ugandě v noci na středu zemřel pětiletý chlapec, který byl v úterý potvrzen jako první případ eboly mimo Kongo zasažené epidemií. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu zároveň uvedla, že v zemi zaznamenala další dva případy nákazy touto nemocí, jež patří mezi nejobávanější na světě.
Všichni tři nakažení pocházejí z jedné konžské rodiny, která společně přišla do Ugandy na začátku týdne. Zřejmě však nepřešli hranici na oficiálním přechodu, kde zdravotníci lidem měří teplotu a testují, zda nemají jiné symptomy nákazy.
Lékaři bez hranic omezili boj s ebolou v Kongu. Útočníci jim podpálili už druhé léčebné centrum
Číst článek
Podle jednoho z ugandských politiků je matka nakaženého provdaná za Uganďana a věděla tedy, jak se do země dostat jinou cestou než přes hraniční přechody.
Experti se dlouho obávali, že by se nemoc mohla šířit kvůli častým útokům ozbrojených skupin a nedůvěře místních obyvatel ve zdravotnický personál v Kongu. Virus se navíc rychle přenáší tělesnými tekutinami a může být smrtelný až v 90 procentech případů.
Uganda je však podle agentury AP stabilnější než Kongo, navíc se zde vůbec poprvé zavádí experimentální, avšak účinná vakcína, které země obdržela již 130 000 dávek. Již skoro pět tisíc zdravotnických pracovníků očkování podstoupilo.
Zprávy o rozšíření nemoci jsou smutné, ale nikoliv překvapivé, tvrdí doktor Jeremy Farrar z nadace Wellcome Trust, která financuje vývoj vakcíny. Ačkoliv je Uganda dobře připravená, nemoc se podle něj bude dále šířit. „Tato epidemie se nachází v opravdu hrozivém stadiu a nevykazuje známky toho, že by měla v blízké budoucnosti polevit,“ dodal.