Ukrajinské úřady zadržely stovky lidí. Podezírají je z kolaborace s Ruskem

Ukrajinské úřady zadržely na základě nového zákona proti kolaboraci stovky lidí. Zhruba 400 lidí bylo zatčeno v Charkovské oblasti a další desítky v Kyjevské oblasti, uvedla v pátek agentura AP. Přesné počty ale nejsou známé, protože je ukrajinská kontrarozvědka SBU tají. Nový zákon počítá až s 15 lety vězení za schvalování ruské invaze či napomáhání ruským jednotkám.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky raketového útoku na Charkov na Ukrajině

Následky raketového útoku na Charkov na Ukrajině | Zdroj: Fotobanka Unian

Podle ukrajinských úřadů již bylo zahájeno přes 200 trestních stíháních za kolaboraci s Ruskem. Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov také oznámil, že úřady vytvoří veřejný seznam kolaborantů.

Další hromadný hrob. V Kyjevské oblasti Ukrajinci dosud našli hroby s 900 těly, řekl Zelenskyj

Číst článek

„Jedním z našich hlavních cílů je, aby nikdo nevrazil kudlu do zad naší armádě,“ řekl agentuře AP šéf charkovské expozitury SBU Roman Dudin. Ačkoliv prezident Volodymyr Zelenskyj má mezi obyvateli Ukrajiny silnou podporu, ne všichni Ukrajinci jsou proti ruské invazi, uvedla agentura AP.

S většími sympatiemi může Moskva počítat hlavně na východě země. Charkovská SBU zadržela lidi, kteří podle ní podporovali invazi, vyzývali k odtržení regionu od Kyjeva nebo šířili informace, že ukrajinská armáda ostřeluje vlastní města.

Zákon proti kolaboraci umožňuje zadržet na 30 dní podezřelé bez rozhodnutí soudu. „Stává se tak, že tito lidé na 30 dní zmizí a nikdo k nim nemá přístup,“ uvedl aktivista za lidská práva Volodymyr Javorskyj. Podle něj se Kyjev ve svém postupu inspiroval praxí západních zemí, například působení britských úřadů v Severním Irsku.

Někteří ochránci lidských práv se ale obávají, zda přístup ukrajinských úřadů není příliš striktní. „Debata o rovnováze mezi národní bezpečností a zajištění svobody projevu je nekonečná,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Naše vláda je jiná než my. Nechceme válku, říkají ruští studenti Masarykovy univerzity

Číst článek

Zákon proti kolaboraci, který parlament schválil v březnu, také umožňuje rozpustit proruské strany. To se stalo straně Opoziční platforma, která měla v ukrajinském parlamentu 25 křesel. Stranu založil oligarcha Viktor Medvedčuk, kterého ukrajinské úřady zadržely.

Seznamy k likvidaci

Kdo nepochybuje o nutnosti přísně potrestat kolaboranty, jsou starostové měst těžce zasažených okupací, například Buče či Mariupolu. Podle nich se údajní kolaboranti dopustili činů, které vedly k ohrožení životů nebo škodám na majetku. Podle starosty Buče Anatolije Fedoruka údajní kolaboranti ruským jednotkám předali seznamy lidí k zatčení či k zlikvidování. „Viděl jsem tyto seznamy nadiktované zrádci,“ uvedl Fedoruk.

Podle starosty Mariupolu Vadyma Bojčenka pak lidé, kteří podle něj spolupracovali s ruským vojskem, pomáhali s ničením telekomunikací, zastavením dodávek elektřiny či vody nebo předávali ruským jednotkám informace o kritické infrastruktuře ke zničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme