Situace na bojišti se nevyvíjí pro Ukrajinu příznivě. Rusko hlavně na východě země postupuje. Jen mezi 1. zářím a 3. listopadem zabralo 1000 kilometrů čtverečních území.
„Realita se mění před očima. Myslím tím mentalitu lidí, stejně jako jejich hudební vkus. Za posledního dva a půl roku se změnily věci, které by jinak trvaly desetiletí,“ popisuje hudební publicista.
Bujanovová popírá, že by něco takového pronesla, jde podle ní o pomluvu. Podle obhájců neexistují důkazy o tom, že by se inkriminující rozhovor uskutečnil.
„Vpád Ukrajinců vyvolal mezi Rusy šok. To ale nepotrvá věčně. Znovu se seskupí a zareagují,“ předpokládá však americký generál a velitel NATO Christopher G. Cavoli.
Netopýři se snadno dostanou do domů či bytů. Do místnosti většinou nejprve nalétnou průzkumníci. Ti prověří, zda je na místě klid, a následně tam zamíří i zbytek hejna.
„Bylo to hrozné, ztratil jsem tam kamarády. Vidím to i ve snech, jako by to bylo včera,“ vzpomíná pan Andreas. Když začala turecká invaze, končil vojenskou službu.
Aliance rozhodně nezpracovává operativní úvahy, zdůrazňuje list La Repubblica, který s informací s odvoláním na své zdroje přišel. Jde jen o rané úvahy a krizový scénář.
Vysoké ceny ropy, obcházení sankcí a státní investice poskytují Rusku dostatek zdrojů, aby mohlo bojovat na Ukrajině ještě nejméně další dva roky se stejnou intenzitou jako nyní.
Izrael kvůli očekávané invazi do Rafáhu čelí sílící kritice. Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že rozšíření izraelské ofenzivy do Rafáhu by mělo nedozírné regionální důsledky.
S invazí, která může přijít brzy, počítá prakticky každý Tchajwanec, hlavně ale vojáci. „Víme, že jsme první na ráně,“ popisuje ten, který slouží na ostrově vzdáleném deset kilometrů od Číny.
Velení ukrajinských vojsk neupřesňuje, o jaké ztráty jde – zda o mrtvé, nebo i raněné vojáky. Podobná prohlášení jednotlivých stran nelze v podmínkách války nezávisle ověřit.
Izraelská armáda přichází do nové fáze boje s palestinským teroristickým hnutím Hamás. V Pásmu Gazy teď operují izraelské pozemní síly. Na co se musejí izraelští vojáci připravit?
„Můžeme říct, že v ČR je patnáctiprocentní nárůst. Ale hlavně chci říct: nemáme tady žádnou invazi. Není důvod k panice,“ říká Terezie Arnoldová ze Státního zdravotního ústavu.
Pozemní operace, o které se hovoří již několik dní, se podle některých expertů odkládala i kvůli návštěvám zahraničních státníků. Izrael navštívil například americký prezident Joe Biden.
Podle odborníka na zbraňové systémy a munici Františka Krejčíře z Univerzity obrany v Brně je dosavadní bombardování masakrem civilistů. Invaze by měla tyto ztráty snížit.
Útok na Pásmo Gazy s sebou podle New York Times nese riziko velkého počtu obětí. Zatím není jasné, jaké má Izrael plány s případně dobytým městem Gaza, který by měl být jeho hlavním cílem.
Politika zaměřená zjevně proti zájmům jiných zemí je podle něj nepřípustná. „Na tyto hrábě nyní šlapou vůdčí země Západu,“ prohlásil šéf Kremlu. O válce na Ukrajině se v této souvislosti nezmínil.
Navzdory snaze okupantů o přerušení vysílání se ho podařilo pracovníkům rozhlasu udržet. Když se pražský rozhlas 21. srpna na pár minut odmlčel, převzalo vysílání plzeňské studio.
17. srpna 1968 odletěla z Prahy rumunská delegace, která ujistila Československo o svém přátelství a podpoře. V té době všichni doufali, že vojenský zásah ze strany Moskvy nepřijde.
„Kdo nemá v úctě svobodu v celé její celistvosti, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) na pietním shromáždění před Českým rozhlasem.
„Zrovna v nejtemnější chvíli zazněl poprvé do éteru signál: Jsme s vámi, buďte s námi! Signál, který o více než půlstoletí později v Česku zopakoval ukrajinský prezident,“ uvedla předsedkyně Sněmovny.
„Naší povinností by mělo být, abychom vždy pomáhali těm, kterým hrozí, že se jim třeba v jiné podobě stane to, co se stalo nám v roce 1968,“ zdůraznil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
„To nejlepší, co můžeme dělat s traumaty, je vypořádat se s nimi, ale ne cestou černobílého vidění, ne cestou sklouzávání do často primitivní nenávisti,“ prohlásil prezident Petr Pavel.