Obyvatelé ukrajinského Dnipra se připravují na válku. Za zvuku sirén staví barikády a zatloukají okna

Obyvatelé milionového Dnipra každý den několikrát slyší zvuk sirén, které oznamují, že oblast je ohrožená, ať už nepřátelskými stíhačkami, nebo raketami. Auta pronikavě zrychlují a ulice se vylidňují. Někteří už ale sirény nevnímají a jdou nevzrušeně dál – do práce, z práce, na návštěvu nebo do obchodu.

Od zpravodaje z místa Dnipro Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé ukrajinského Dnipra vytvářejí 4. března 2022 maskovací síť

Obyvatelé ukrajinského Dnipra vytvářejí 4. března 2022 maskovací síť | Foto: Mykola Myakshykov/Ukrinform/NurPhoto | Zdroj: Reuters

V supermarketech je stále dost zboží a není tu o moc víc lidí než v mírových dobách.

Zákazníci ale nakupují hlavně trvanlivé potraviny – těstoviny, polévky v sáčku, balenou vodu, cukr a kotouče izolepy, aby doma zalepili okna a chránili se před úlomky skla při ostřelování. Válka se sem blíží a všichni to vědí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinské Dnipro zatím válečný konflikt přímo nezasáhl. Přítomnost války je tam ale cítit na každém kroku

V ulicích přibývá barikád vytvořených z pytlů s pískem a velkých pneumatik. Mosty přes mohutný Dněpr chrání ozbrojené hlídky a kontrolují projíždějící auta. Některé domy už vypadají jako pevnosti – s obrannými valy a okny zatlučenými deskami.

Nic z toho ale nesmíte fotit, jinak riskujete několikahodinový pobyt na policii, jak se to už několikrát stalo mým kolegům a nebyly to příjemné chvíle, když jim mířily do zad samopaly.

Opatrnost je namístě. Nemine den, aby v Dněpru nechytili špiona, který předává informace ruské straně. 

Církevní zpěv, linoucí se nepřetržitě od rána do večera z pravoslavného kostela, jen umocňuje absurdní atmosféru těchto dní.

Do města se vrátila mrazivá zima a vzduchem poletují hebké sněhové vločky. Snášejí se na tmavé kaftany trojice místních ortodoxních Židů, kteří jdou pár kroků předem mnou a vesele se baví. Jakoby se nechumelilo.

Obsazení elektráren je pro ruskou armádu klíčové. Může je využívat v jednáních, hodnotí odborníci

Číst článek

Vzpomínám na dvě mladé ženy, které jsem nedávno potkal v Mariupolu, nyní obleženém a ostřelovaném ze všech stran separatisty z Donbasu a ruskou armádou. Nevím, co s nimi je, s Mariupolem není telefonické spojení.

Pamatuji si, co mi říkaly. „My už jsme zažily ostřelování v roce 2014, Mariupol je město na linii nepřátelství, ale teď je to pro nás mnohem těžší. Osm let uběhlo a válka sem přišla znova, aniž bychom věděly proč. Nejhorší je, jak máme vysvětlit dětem, že se musejí ukrývat na chodbách a nespat v noci,“ pravila první.

Druhá byla ráda, že lidé konečně vidí, čeho je Putin schopný: „Konečně se otevřely oči i těm lidem na Ukrajině, kteří nevěřili, že Putin rozpoutá agresi a nevěřili, že jeho vojáci byli celou dobu přítomní na separatistických území v Doněcké a Luhanské oblasti. Teď všichni vidí, že Putin otevřeně vtrhnul na Ukrajinu a nejde mu jen o odtržení těch separatistických oblastí. Moje země, moje Ukrajina ale nepříteli klade silný odpor.“

Mariupol je už týden bez spojení se světem, ale nevzdává se. Má statečné obyvatelstvo.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme