Zelenskyj dosáhl svého cíle. Vojenskou operací v Kurské oblasti chtěl vytvořit bezpečnostní pásmo
Ukrajinské bezpilotní letouny podnikly rozsáhlý noční útok na vojenské cíle ve spoustě ruských oblastí, někdy i velmi vzdálených od ukrajinské hranice. Přes tu se teď po úspěšném průniku do Kurské oblasti pokoušejí ukrajinské jednotky zaskočit protivníka i v sousední Bělgorodské oblasti. Úřady tam proto vyhlásily nouzovou situaci.
V Bělgorodské oblasti si připouštějí závažnost situace – možnosti rozšíření ukrajinské vojenské operace na území Ruska z Kurské oblasti na sousední Bělgorodskou. Ta je pro Ukrajinu nesmírně důležitá, protože právě odtud Rusko ostřeluje Charkov a odtud na jaře proniklo na ukrajinské území.
Ukrajinské jednotky zajaly stovky ruských vojáků a dál postupují v Kurské oblasti, uvedl Syrskyj
Číst článek
Tím největším nebezpečím jsou rakety, které létají prakticky každý den na předměstí Charkova, a vlastně to zapadá do plánu, který vysvětlil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, když řekl, že cílem vojenské operace není držet nebo ukrást Rusku nějaké území, ale vytvořit bezpečnostní pásmo a chránit životy civilistů na ukrajinské straně.
Zřejmě to bude další etapa plánu – tedy pokud na to Ukrajinci budou mít dost sil - vytvořit nárazníkové bezpečnostní pásmo i v Bělgorodské oblasti.
Podle ruského ministerstva obrany útočili Ukrajinci 117 drony a čtyřmi raketami – a to většinou v regionech, které sousedí s Ukrajinou, třeba v Kurské oblasti, už zmíněné Belgorodské oblasti, Voroněžské, Rostovské, ale i ve vzdálenějších oblastech, jako například Nižgorodské oblasti – to je víc než 450 kilometrů na východ od Moskvy.
Děravá ruská obrana
Ukrajinské drony – a bylo jich deset až dvacet - tedy musely překonat více než tisíc kilometrů dlouhou pouť podle toho, odkud letěly. Rusko ale hlásí sestřelení jen deseti strojů. Svědčí to o velmi chabé práci a o děravé ruské protivzdušné obraně.
Zatím není známý rozsah poškození, Rusko jej nezveřejňuje. Už se ale objevily například satelitní záběry z poničeného letiště Borisoglebsk ve Voroněžské oblasti, kde Ukrajinci také útočili.
‚Máme hodně plánů, ještě přijedeme několikrát.‘ Slovenští ‚murári‘ pomáhají v ukrajinském Donbasu
Číst článek
Zatím se nezdá, že by ruský tlak na frontě u Donbasu polevoval. Pro Rusko je prioritní směr dobýt město Toreck, dobýt zřejmě i města Myrnohrad a Pokrovsk – to je v podstatě dvouměstí vzdálené od sebe asi pět minut jízdy autem. Od Myrnohradu jsou Rusové už jen 8,5 kilometrů vzdušnou čarou.
Zaznamenávají další drobné územní úspěchy, podle časosběrných map, které vydává projekt Deepstate, se jejich postup sice zpomalil, ale nezastavil se.
Nezdá se, že by přímo tam Rusové omezili své aktivity, ale například podle amerického Ústavu pro studium války budou přesunovat jednotky z okupovaných částí Chersonské a Charkovské oblasti do Kurska, protože ukrajinská ofenziva je pro Rusko velkým překvapením.
To bude nějaký čas trvat a Ukrajinci mezitím budou samozřejmě postupovat. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že rychlost postupu v Kurské oblasti se pohybuje v závislosti od směru a podmínek od jednoho kilometru do dvou kilometrů denně, což je poměrně velká rychlost.