Únosci hrozí smrtí příbuzných iráckého premiéra Alávího
Ozbrojenci unesli v Bagdádu tři příbuzné iráckého premiéra Ijáda Alávího. Za propuštění premiérova bratrance, jeho ženy a dcery požadují ukončení vojenské akce ve Fallúdže, jinak hrozí jejich popravou. Americké jednotky mezitím v povstaleckém městě po relativně klidné noci opět čelí tuhému odporu. Podle posledních zpráv už americká armáda spolu s iráckými silami kontroluje 70 procent Fallúdže.
Mluvčí irácké prozatímní vlády oznámil, že neznámí ozbrojenci unesli Alávího příbuzné už v úterý ráno. Ze svého bytu na jihozápadě metropole Bagdádu byli odvlečeni premiérův bratranec Ghazí Aláví, jeho žena a další člen rodiny. Únosu předcházela krátká přestřelka.
K únosu se na internetu přihlásila islamistická skupina Ansar džihád. Za propuštění premiérova bratrance, jeho ženy a dcery požadují ukončení vojenské akce ve Fallúdže. Skupina pohrozila, že pokud k tomu nedojde do 48 hodin, rukojmím uřeže hlavy.
Jak Radiožurnálu řekla Salamma Abdullová, poslankyně Iráckého národního shromáždění za stranu, v jejímž čele stojí právě premiér Aláví, ani únos ho od spolupráce s Američany vedenou aliancí neodradí.
"Očekávali jsme to, protože právě v tuto dobu se sestavují kandidátky pro lednové volby a je zřejmé, že teroristé chtějí některé lidi zastrašit, aby se voleb neúčastnili. Myslím si ale, že Ajád Aláví se nenechá ovlivnit, je to silný muž," uvedla Abdullová.
V posledních měsících rebelové vzali jako rukojmí stovky Iráčanů, především z bohatších vrstev obyvatel. Většina z nich byla propuštěna po zaplacení výkupného. Ve stejném období islámští radikálové unesli také přes sto cizinců, z nichž nejméně 35 zavraždili poté, co nebyly splněny jejich politické požadavky.
Rozhodující ofenzívu proti baště povstalců zahájily americké a irácké jednotky v pondělí večer. Americká armáda dnes oznámila, že má koalice pod kontrolou 70 procent Fallúdže. Na některých místech, hlavně v centru a na jihu města, ale tanky ráno narazily na tuhý odpor místních vzbouřenců.
Podle Spojených států je ve Fallúdže ještě kolem dvou nebo tří tisíc vzbouřenců, kteří nejeví známky ochoty se vzdát. Většina bojeschopných povstalců se opevňuje v jižní části města. Armáda předpokládá, že kontrolu nad městem získá do dvou dnů.
Koaliční motorizovaná pěchota za podpory letectva a dělostřelectva dnes pokračovala v bojích také ve středu města, kde povstalci rozmístění podél hlavní silnice opětovali americkou palbu střelbou z kulometů a minometů, uvedl důstojník dělostřelectva Ishmail Castillo.
Podle očitých svědků pokračovaly sporadické boje i na severu Fallúdže, kudy asi 10.000 amerických a 2000 iráckých vojáků začalo do města pronikat po pondělním zahájení hlavní ofenzivy. O obětech hovořil naposledy Pentagon v úterý večer. Zmínil se přitom o zabitých deseti amerických a dvou iráckých vojácích.
Velitel vojenských operací v Iráku, generál Thomas Metz, odmítl upřesnit, jaké jsou ztráty na straně nepřítele. Uvedl jen, že jsou výraznější než očekával. Na druhé straně počet obětí mezi civilisty prý není vysoký, protože 50 až 75 procent z 300 tisíc obyvatel Fallúdžu před začátkem ofenzívy opustilo.
Americké velení se domnívá, že hlavní vůdci povstalců pravděpodobně z Fallúdži unikli ještě před začátkem ofenzívy. Je mezi nimi zřejmě i spojenec Al-Káidy, Jordánec abú Músa Zarkáví, kterého Američané považují za nejnebezpečnějšího teroristu na iráckém území.