Uprchlíci v Řecku žijí v bídě a úřady se o ně nezajímají, upozornila Amnesty International

V Řecku je humanitární krize. Uprchlíci tam žijí v katastrofálních podmínkách a jsou terčem rasistických útoků. Úřady se o ně nezajímají. To stojí ve zprávě, kterou zveřejnila mezinárodní organizace Amnesty International.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, imigrace. Muž v Aténách prochází kolem nápisu vyzývajícího k solidaritě s běženci.

Řecko, imigrace. Muž v Aténách prochází kolem nápisu vyzývajícího k solidaritě s běženci. | Zdroj: Reuters

Řecko je pro mnoho běženců z Asie a Afriky vstupní branou do Evropy. Dál než do Řecka se ale nedostanou. Podle odhadů tam dnes žije asi milion ilegálních běženců.

Jednadvacetiletý Freidum je z Afghánistánu. Jak říká, tři měsíce šel pěšky na Západ, přes hory. Chytili ho v Turecku a několik měsíců byl prý ve vězení. Nakonec se do Řecka přes Turecko dostal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě uprchlíků v Řecku natáčel zpravodaj ČRo Pavel Polák.

V Řecku si chce najít práci. Vzhledem k tomu, že nemá žádné doklady a že v Řecku je vysoká nezaměstnanost, rovnají se jeho šance nule. „Protože nemám peníze, spím v Aténách každou noc v parku,“ popisuje Freidum.

Před jídelnou pro chudé v centru Athén v dlouhé řadě čeká na chudé jídlo nejen Freidum, ale i další uprchlíci z Afghánistánu, Pákistánu a střední Asie či z Afriky. Je tu také a Henry z Jižního Súdánu. I on podle svých slov přišel do Řecka za lepší budoucností.

„Hodně lidí tam, odkud pocházím, si myslí, že když se dostaneme do Evropy, tak se nám splní všechno, co chceme. Když chcete vzdělání, dostanete vzdělání. To mě sem přivedlo,“ říká Henry.

Jeho dlouhá cesta probíhala prý celkem v pořádku až do Turecka. „Ale překročit hranice do Řecka nebylo tak lehké, vyšlo mi to až na desátý pokus. Do té doby mě vždycky zatkli na hranicích a na několik dní mě posadili do vězení v Istanbulu,“ popisuje Henry.

Život v Řecku je podle něj těžký, přesto Henry neztratil víru v to, že se bude mít lépe.

Takových příběhů je v Aténách a dalších řeckých městech hodně. Úřady nápor migrantů nezvládají, centra pro běžence jsou plná. Uprchlíci se také stávají čím dál častěji terčem neonacistické strany Zlatý úsvit, strany, která se v letošních volbách dostala ke všeobecnému překvapení poprvé do parlamentu.

„V době ekonomické krize hledají lidé někoho, na koho by mohli ukázat prstem a koho by mohli učinit zodpovědným za vlastní problémy.“ říká politolog Pavlos Vasilopoulos, který zkoumá chování řeckých voličů.

Pavel Polák, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme