Žena, která se přidala k Islámskému státu, chce se synem zpět do USA. Ty její návrat odmítají
Žena z amerického státu Alabama, která se v Sýrii připojila k takzvanému Islámskému státu, znovu žádá americké úřady, aby se mohla vrátit domů. Vláda její návrat odmítá, podle ní žena není americkou občankou. Hoda Muthanaová nyní žije spolu se svým synem v uprchlickém táboře na severovýchodě Sýrie, napsala agentura AFP.
V rozhovoru s televizní stanicí NBC News, který byl zveřejněn v sobotu, Muthanaová prohlásila, že „lituje každé věci“, co Islámský stát udělal. Žena se k islamistům připojila v roce 2014. Extremistická ideologie ji zaujala už, když žila se svou rodinou v Alabamě.
„Každý, kdo věří v Boha, věří, že si lidé zaslouží druhou šanci bez ohledu na to, jak škodlivé byly jeho hříchy,“ uvedla v rozhovoru Muthanaová. Interview televizi poskytla v uprchlickém táboře v Sýrii, který kontrolují kurdské jednotky. Žije tam se svým dvouletým synem Adamem.
Spor o návrat rodin Islámského státu. Berlín chce ze Sýrie přivézt jen děti bez matky, soudy to odmítají
Číst článek
Jak se Muthanaová novinářům svěřila, bojí se o svůj život, protože by se mohla stát terčem útoku obyvatel tábora, kteří jsou stále stoupenci Islámského státu. „Od prvního dne jsem nepodporovala popravy, které Islámský stát prováděl. Nepodporuji žádné jiné jejich zločiny ani sebevražedné útoky,“ uvedla.
Americká vláda dosud umožnila návrat několika americkým občankám napojeným na islamisty, spolu s jejich dětmi, nikoli ale Muthanaové. Washington argumentuje tím, že žena není americkou občankou. Narodila se sice v USA, ale je dcerou diplomata, který tehdy pracoval pro jemenskou vládu. „Velmi riskuji svůj život, když dělám takovýto typ rozhovoru,“ dodala Muthanaová.
Turecko hrozí, že od pondělí začne do Evropy vydávat bojovníky Islámského státu
Číst článek
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nazval Muthanaovou teroristkou. Žena se v Sýrii provdala za tři příslušníky Islámského státu, všichni zahynuli v boji. Podle expertů se aktivně podílela na propagandě islamistů a vyzývala k útokům ve Spojených státech. Schvalovala rovněž atentát z roku 2015 ve Francii na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při kterém zahynulo 12 osob a který je připisován islamistům.
Uprchlický tábor al-Roj, ve kterém je Muthanaová umístěna, leží na úplném severu země. Spolu s ní je v táboru i dalších 500 cizinek se svými dětmi. Ty přicestovaly do Sýrie, aby žily podle pravidel Islámského státu. Tábor je v opuštěných místech a nejbližší město je vzdálené asi třicet minut jízdy autem. Navzdory tomu, že je velmi jednoduše zařízený, nachází se v něm škola a nemocnice, které provozují Spojené státy americké.