Víkend plný násilností. Během oslav Dne nezávislosti v USA zemřelo 160 lidí, mezi oběťmi jsou i děti
O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě amerických měst násilnosti, při kterých přišlo o život asi 160 lidí včetně šesti dětí. Dalších 500 lidí utrpělo zranění. Podle agentury AP jsou násilnosti v USA v poslední době na vzestupu: stojí za nimi kombinace dopadů pandemie nemoci covid-19, protestů proti rasismu, nárůstu prodaných zbraní a vypjaté atmosféry vzhledem k blížícím se prezidentským volbám.
Guvernér státu Georgia Brian Kemp v úterý vyhlásil stav nouze, když v místní metropoli Atlantě při víkendových potyčkách zemřelo pět lidí a 31 jich bylo postřeleno. K uklidnění situace rovněž povolal do ulic na 1000 příslušníků národní gardy.
„Čeho je moc, toho je příliš,“ prohlásila starostka Atlanty Keisha Lanceová Bottomsová po zprávách o smrti osmileté holčičky. Vyzvala k rychlému dopadení viníků a poznamenala, že pouliční násilnosti vrhají stín na masivní a převážně pokojné protesty hnutí Black Lives Matter (na životech černochů záleží), které v posledních týdnech zachvátily Spojené státy i další země. Vyvolalo je úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty.
New York ve stínu koronaviru. Lidé se po několika dnech neprobudili, nahánělo to hrůzu, říká muž
Číst článek
„Pokud chcete, aby nás lidé brali vážně, a nechcete, abychom o toto hnutí nepřišli, nesmíme o sebe přicházet navzájem,“ řekla Lanceová Bottomsová.
Nejhorší potyčky však hlásilo Chicago, které bylo svědkem jednoho z nejkrvavějších svátečních víkendů z posledních let. I přesto, že ulice hlídalo o 1200 policistů více než obvykle, tam při přestřelkách zemřelo 17 lidí včetně sedmileté holčičky a 14letého chlapce a 63 dalších osob utrpělo zranění.
V New Yorku se při oslavách Dne nezávislosti mísily výbuchy ohňostrojů s výstřely ze zbraní, informovala agentura Reuters. V nejlidnatějším americkém městě o víkendu zemřelo nebo skončilo se střelným zraněním v nemocnici 64 lidí.
Nárůst počtu zbraní
V New Yorku za červen meziročně vzrostl počet přestřelek o 130 procent, nárůst počtu ozbrojených střetů hlásí i mnohá další velká města. Vysvětlení tohoto jevu přitom podle místních činitelů a kriminologů není jednoduché. „Pro něco takového není jedna jediná příčina,“ řekl starosta New Yorku Bill de Blasio. „Fakt, že nefunguje soudní systém, ekonomika neběží, lidé byli dlouhé měsíce zavření: Za touto výzvou se skrývá mnoho problémů,“ dodal.
Atlantou otřásá smrt Afroameričana při policejním zásahu. Během nepokojů shořela restaurace
Číst článek
Podle jednoho z představitelů místní policie stojí za nárůstem násilností například nedávné propuštění řady vězňů z věznice na ostrově Rikers či zákaz používání škrtících chvatů při zatýkání.
Nezisková organizace Trace uvedla, že s přibývajícími přestřelkami by mohl souviset i nedávný nárůst počtu prodaných zbraní v čase pandemie covidu-19. Zbraní si Američané koupili od března do května o 2,1 milionu více, než v této roční době bývá obvyklé.
Pastor a významná postava hnutí za občanská práva Gregory Livingston vidí jako příčinu současného nárůstu násilností zakořeněný rasismus, na který američtí politici nijak nereagují a také podle něj americkou „násilnou historii“. Pandemie a její ekonomické následky podle něj zvýšily společenské nerovnosti, které už tak negativně dopadaly především na černošské obyvatelstvo. Prohlásil také, že se de Blasio bojí postavit rasismu v newyorském policejním sboru. „Na radnici chybí odvaha,“ řekl.