USA posilují ochranu Jižní Koreji před jadernou hrozbou z KLDR. Do oblasti vyšlou ponorku

Spojené státy se chystají prohloubit vojenskou spolupráci s Jižní Koreou ve snaze minimalizovat hrozbu jaderného útoku KLDR a plánují mimo jiné poprvé po 40 letech vyslat do regionu ponorku s jadernými hlavicemi. Médiím to sdělili nejmenovaní američtí činitelé před středečním setkání amerického prezidenta Joe Bidena s jeho jihokorejským protějškem Jun Sok-jolem, při němž má být nový plán oficiálně oznámen.

Washington/Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ponorka Pittsburgh v Suezským průplavu

USA plánují do regionu zaslat ponorku nesoucí jaderné hlavice, a to poprvé po 40 letech (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Biden v projevu před jednáním hovořil o válce na Ukrajině i potřebě jednoty. Jihokorejský prezident mluvil o nasazení Američanů pro svobodu Korejců, sedmdesáti letech trvání americko-jihokorejské aliance i sdílení hodnot, jako je svoboda a demokracie. Projevy přenášela stanice CNN.

KLDR odpálila další balistickou raketu. Japonsko varovalo svoje občany a svolalo bezpečnostní radu

Číst článek

Deník Financial Times vývoj označuje za výrazné posílení závazku Washingtonu nasadit svůj jaderný arzenál na obranu Soulu. Iniciativa přichází na pozadí nových agresivních kroků Severní Koreje a sílících pochybností Jihokorejců ohledně strategie spoléhající na americký „jaderný deštník“.

Výměnou za nové americké závazky by měl Soul podle médií obnovit odmítavé stanovisko k vývoji vlastních jaderných zbraní.

Součástí očekávané „Washingtonské deklarace“ je vytvoření nové bilaterální pracovní skupiny, která by posílila roli Jižní Koreje při tvorbě amerických krizových plánů. Dále je v plánu vystupňování společných vojenských cvičení a zapojení dalších částí amerického jaderného arzenálu do krátkodobých misí v Jižní Koreji.

Zviditelnit odstrašování

„Chceme učinit kroky, které zviditelní naše odstrašování, a to pravidelným vysíláním strategických prostředků, včetně návštěvy americké ponorky nesoucí jaderné balistické střely v Jižní Koreji, což se nestalo od raných 80. let,“ řekl jeden z činitelů, kteří média informovali pod podmínkou zachování anonymity.

KLDR odpálila balistické rakety krátkého doletu. USA zahájily s Jižní Koreou vojenské cvičení

Číst článek

Podle agentury AP uvedli, že dvě strany se shodly na potřebě občasných a „velmi jasných ukázek síly“ amerického odhodlání bránit svého asijského spojence.

Podle nejmenovaných činitelů dvě strany na podrobnostech pracovaly několik měsíců, přičemž Washington o svých záměrech informuje i Čínu. Dokončení dohody přichází během návštěvy Jun Sok-jola v USA, která potrvá do konce týdne.

USA měly v minulosti na jihokorejském území stovky jaderných hlavic, v roce 1991 tyto zbraně definitivně stáhly, načež se Pchjongjang a Soul ve společné deklaraci zavázaly nevyvíjet takovéto zbraně. KLDR však slib opakovaně porušuje a minulý měsíc například oznámila test rakety vybavené maketou jaderné hlavice.

Agentura Reuters uvedla, že v Jižní Koreji za pokračujícího vývoje zbraní na severu sílí pochybnosti o jaderném partnerství s USA a hlasy volající po vývoji vlastního jaderného arzenálu. Podle průzkumu zveřejněného na začátku měsíce takový postup podporuje 64 procent Jihokorejců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme